27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
08.08.2023 r.
2 min

Praca dorywcza jako wyjątek od limitów zawierania umów na czas określony

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
08.08.2023r.
2 min

Wskazane wyżej ograniczenia wynikają z treści art. 251 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią: „Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.”

Ustawodawca przewiduje cztery wyjątki od wskazanej wyżej zasady. Zawarte są one w art. 251 § 4 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią: Zasady nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

  1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
  3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

– jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Praca o charakterze dorywczym nie jest definiowana w prawie pracy. Dlatego też należy w tym zakresie odwołać się do definicji słownikowych. I tak w słowniku PWN odnajdziemy następujący opis słowa „dorywczy”: „podejmowany od czasu do czasu, tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba”. W słowniku synonimów wskazano między innymi następujące propozycje: „chwilowy, doraźny, nieregularny, niestały, niesystematyczny, nietrwały, okazjonalny, okresowy, periodyczny, przelotny, przygodny, tymczasowy”. Powyższe definicje będą się odnosiły raczej do zatrudniającego, co jest ściśle powiązane z organizacją pracy i konkretnym okresowym zapotrzebowaniem. Z punktu widzenia pracownika natomiast może oznaczać zajęcie dodatkowe, uzupełniające, niestałe.

Mając na uwadze powyższe należy przyjąć, że limity w zawieraniu umów na czas określony nie mają zastosowanie do umów, których celem jest wykonywanie pracy o charakterze doraźnym, tymczasowym w celu realizowania przejściowych ściśle określonych potrzeb zatrudniającego.