27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

ZUS
19.09.2023 r.
1 min

Niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie jako podstawa orzeczenia o celowości przekwalifikowania zawodowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZUS
19.09.2023r.
1 min

Zgodnie z art. 60 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych renta szkoleniowa przysługuje osobie, w stosunku do której lekarz orzecznik lub komisja lekarska orzekła celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, jeżeli osoba ubiegająca się o rentę z tytułu niezdolności do pracy trwale utraciła zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie i może odzyskać zdolność do pracy po przekwalifikowaniu.

Osoba, której przyznano rentę szkoleniową może odbywać różnego rodzaju kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. W tym celu jest kierowana do powiatowego urzędu pracy, który wskaże szkolenia pozwalające jej na zdobycie nowych umiejętności.

Przed wydaniem orzeczenia o celowości przekwalifikowania zawodowego lekarz orzecznik/komisja lekarska zwraca się o opinię do psychologa. Konsultant dokonuje psychologicznej oceny zdolności do pracy i sporządza opinię po przeprowadzeniu badania bezpośredniego. Przy wydawaniu orzeczenia o celowości przekwalifikowania zawodowego lekarz orzecznik/komisja lekarska wydają opinię lekarską dla celów przekwalifikowania zawodowego. Opinia zawiera między innymi informacje o: zawodzie wyuczonym, rodzaju ostatnio wykonywanej pracy, czynnościach, których osoba badana nie może wykonywać, używanych przedmiotach ortopedycznych oraz przeciwwskazaniach lekarskich do określonych prac.