27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
22.09.2023 r.
3 min

Nie będzie można zwolnić szczególnie chronionego pracownika aż do prawomocnego zakończenia postępowania przed sądem

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
22.09.2023r.
3 min

Przypominamy, że 22 września 2023 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona mocą ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw z dnia 28 lipca 2023 roku. Na wniosek pracownika, w razie orzeczenia przywrócenia do pracy lub uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, sąd nakaże pracodawcy dalsze zatrudnianie pracownika do czasu prawomocnego zakończenia przedmiotowego postępowania. Zgodnie z treścią nowododanego do art. 4772 kodeksu postępowania cywilnego § 2 „uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika nakłada w wyroku na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.”

Ponadto nowa regulacja wprowadza dopuszczalność udzielenia przez sąd na każdym etapie postępowania (w tym także przed jego wszczęciem) zabezpieczenia poprzez nakazanie dalszego zatrudniania pracownika do zakończenia toczącego się postępowania. Treść art. 7555 § 1 jest następująca: „W sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne.”

W przewidzianej przez ustawodawcę w przywołanym wyżej przepisie kategorii „pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia” mieści się nawet około 40 grup pracowników. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się niewątpliwie pracownicy przebywający na zwolnieniach lekarskich, korzystających z urlopów wypoczynkowych, urlopów związanych z rodzicielstwem, kobiety w ciąży, działacze związkowi czy pracownicy pełniący służbę wojskową.

Warto zwrócić uwagę, że przy konstrukcji przepisu, który wszedł w życie, jeśli sąd nie stwierdzi oczywistej bezzasadności roszczenia, nie będzie miał luzu decyzyjnego co do orzeczenia zabezpieczenia. Takie zabezpieczenie ma charakter nowacyjny. Tym samym, w razie jego udzielenia, będzie dochodziło do spełnienia roszczenia pracownika już w tej chwili, czyli nawet przed wszczęciem postępowania. Takie rozwiązanie może uderzać w pracodawców, którzy będą musieli zatrudniać pracownika przez czas toczącego się postępowania, nawet jeśli finalnie sąd orzeknie, że rozwiązanie umowy było zasadne.