3 października 2024 roku Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Wśród jej postanowień znalazła się regulacja dająca poszkodowanym przez powódź na terenie gmin wskazanych w rozporządzeniu Rady Ministrów prawo do 20 dni zwolnienia od pracy na usuwanie skutków powodzi.
Ustawodawca przyznał nowe uprawnienie pracownikom na podstawie art. 7a ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zgodnie z jego treścią pracownikowi będącemu poszkodowanym przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze do 20 dni, w celu usuwania skutków powodzi w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub mienia osoby spokrewnionej lub niespokrewnionej pozostającej z nim w faktycznym związku, wspólnie zamieszkującej i gospodarującej. Aby z niego skorzystać, pracownik musi złożyć wniosek do pracodawcy, najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia, chyba że nie jest to obiektywnie możliwe ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy, a ten jest zobowiązany udzielić zwolnienia.
Zwolnienie od pracy, o którym mowa powyżej, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Za okres zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które wypłaca pracodawca. Marszałek województwa zwraca jednak pracodawcy poniesione przez niego na ten cel wydatki w zakresie wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu musi złożyć wniosek za pośrednictwem wojewódzkiego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności. W jego treści pracodawca składa oświadczenie o poniesionych kosztach na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne. Do wniosku dołącza się wykaz pracowników, których wynagrodzenie będzie podlegało zwrotowi.
Ustawa przewiduje ponadto, że pracodawca, który wydatkował kwotę zwróconą mu przez marszałka województwa kwotę niezgodnie z przeznaczeniem lub złożył niezgodne ze stanem faktycznym oświadczenie będzie zobowiązany do jej zwrotu. Kwota podlega zwrotowi w pełnej wysokości wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych od dnia jej otrzymania, na rachunek bankowy wojewódzkiego urzędu pracy. Zwrot powinien zostać dokonany w terminie 30 dni liczonych od dnia doręczenia wezwania marszałka województwa do dokonania zwrotu.
Dodatkowo mocą nowelizacji rozszerzono uprawnienia pracowników z terenów powodziowych dotyczące urlopu na żądanie. Mogą oni skorzystać z 8 dni urlopu wypoczynkowego w terminie przez siebie wskazanym, a pracodawca jest zobowiązany go udzielić.