27.05.2013 r.
5 min

Zmiany w ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.05.2013r.
5 min

Zgodnie z ustawą o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługuje co do zasady pracownikowi, który u danego pracodawcy przepracował co najmniej 6 miesięcy.

10 maja 2013 r. Sejm uchwalił zmiany w przywołanej ustawie, które stanowią realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 lipca 2012 r., sygn. akt P 59/11 (Dz. U. poz. 819). W wskazanym wyroku Trybunał uznał, że art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w zakresie, w jakim wyłącza okres urlopu macierzyńskiego jako okres umożliwiający nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w przypadku nieprzepracowania w ciągu całego roku kalendarzowego faktycznie 6 miesięcy, jest niezgodny z Konstytucją.

Aktualny stan prawny

W dotychczasowym stanie prawnym nabycie przez pracownika prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości było uzależnione od przepracowania u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, z tym że pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego, nabywał prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Warunkiem nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego było jednak, aby okres przepracowany w roku kalendarzowym – rozumiany jako faktyczne wykonywanie pracy, a nie tylko pozostawanie w zatrudnieniu u tego pracodawcy – nie był krótszy niż 6 miesięcy.

Od konieczności przepracowania w ciągu roku kalendarzowego co najmniej 6 miesięcy ustawa przewiduje jednak szereg wyjątków. I tak przepracowanie 6 miesięcy nie było konieczne jeśli wynikało z korzystania przez pracownika z urlopu wychowawczego lub urlopu dla poratowania zdrowia.

W przywołanym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny uznał, iż przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym są niezgodne z postanowieniami Konstytucji. Powodem zajęcia takiego stanowiska przez Trybunał był brak uwzględnienia okresu urlopu macierzyńskiego wśród okoliczności wyłączających konieczność przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym jako warunku nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego.

W ustawie o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym pojawią się nowe urlopu „rodzicielskie”

Z tych względów zmiany uchwalone przez Sejm zakładają rozszerzenie katalogu okoliczności wyłączających konieczność przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym jako warunku niezbędnego dla nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego o korzystanie z: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Po wejściu w życie zmian pracownik korzystający w danym roku kalendarzowym na przykład z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego nabędzie prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na równi z pracownikiem świadczącym pracę na rzecz pracodawcy przez cały rok, nawet jeśli w następstwie korzystania z wskazanych urlopów okres efektywnie przepracowany będzie krótszy niż 6 miesięcy.

Ustawa będzie dotyczyła również dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2012 r.

Podkreślenia wymaga, iż zmiany wprowadzane nowelizacją mają mieć zastosowanie również do nabywania uprawnień do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej za rok 2012 (czyli świadczeń wypłacanych nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie). Pracownikom, którzy zostali pozbawieni dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2012 r. w związku z korzystaniem z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego dodatkowe wynagrodzenie roczne powinno zostać wypłacone nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zobacz szkolenia: