17.11.2017 r.
3 min

Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od zatrudnionych członków rodziny przedsiębiorcy – zmiany w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych obowiązujące od 5 września 2017r.

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.11.2017r.
3 min

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1557) od dnia 5 września 2017 r. przestał obowiązywać art. 10 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1256 ze zm.), zwanej dalej ustawa, w dotychczasowym brzmieniu. Rzeczony przepis zwalniał przedsiębiorcę z obowiązku deklarowania i opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od wynagrodzeń zatrudnionych członków najbliższej rodziny, zdefiniowanych jako: „małżonka  pracodawcy, a także jego dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka  i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także  rodzeństwa, wnuków, dziadków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym”.

Od 5 września br. w/w osoby zostały objęte ochroną roszczeń pracowniczych. Ustawodawca uznał je bowiem za mające wpływ na funkcjonowanie działalności przedsiębiorcy. Oznacza to, że składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za w/w ubezpieczonych, których przedsiębiorcy prowadzący działalność pozarolniczą zarówno indywidualnie, jak i w formie spółki cywilnej wcześniej nie deklarowali i nie opłacali zgodnie z art. 10 ustawy, od dnia 5 września 2017 r. mają charakter obowiązkowy.

Składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za wrzesień 2017 r. przedsiębiorcy powinni obliczyć proporcjonalnie za okres od 5 do 30 września, tj. za 26 dni.

Należy pamiętać, że podstawę wymiaru składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowi podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne  i rentowe. Zwolnienie z deklarowania i opłacania należnych składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w stosunku do osób wymienionych w art. 10 ustawy obowiązuje w stosunku do ubezpieczonych, którzy mają ukończone 55 lat w przypadku kobiet oraz 60 lat w przypadku mężczyzn, o czym stanowi art. 9b ust. 2 powołanej ustawy.

Podstawa prawna :

  • art. 9 i 10 ustawy z dnia z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. Dz.U. z 2016r.  poz. 1256 ze zm.)