18.01.2017 r.
4 min

Refundacja kosztów zakupu soczewek kontaktowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.01.2017r.
4 min

Przepisy rozporządzenia

§ 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., nr 148, poz. 973 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, statuuje jedynie obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza. Obowiązek ten powstaje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykazują potrzebę stosowania okularów korekcyjnych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pracodawca ma powinność zapewnienia okularów korygujących każdemu pracownikowi, bez względu na rodzaj umowy o pracę i okres zatrudnienia, jeżeli korzysta on z monitora ekranowego przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, tj. 4 godziny. Z dyspozycji § 2 pkt 4 rozporządzenia wynika bowiem, iż pod pojęciem pracownika rozumieć należy każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Z uwagi na lakoniczność przepisów zasady refundacji okularów korekcyjnych pracodawca winien określić w regulaminie pracy. W szczególności powinny się tam znaleźć postanowienia odnoszące się do zakresu refundacji. 

Soczewki kontaktowe

Jak wskazano powyżej, przepisy rozporządzenia nic nie stanowią o refundacji soczewek kontaktowych. Jednakże art. 9 ust. 3 Dyrektywy Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 87/391/EWG)(90/270/EWG) przyznaje pracownikowi prawo do otrzymania okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok, odpowiednich do rodzaju pracy, jeżeli w wyniku badań profilaktycznych okaże się to konieczne i kiedy nie mogą zostać użyte zwykłe okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok.

Za dopuszczalnością refundacji zakupu soczewek kontaktowych opowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Finansów.

Przyjmuje się, iż refundacja zakupu soczewek kontaktowych jest możliwa, w przypadku gdy lekarz specjalista, na podstawie wyników badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zaleci ich stosownie przy obsłudze monitora zamiast okularów korekcyjnych. Takie zalecenie powinno zostać wydane, w przypadku gdy skorygowanie wady wzroku pracownika nie jest możliwe przy pomocy okularów, w szczególności:

  • gdy różnica wady wzroku pomiędzy jednym okiem a drugim jest większa niż 4 dioptrie (wada w jednym oku jest duża, a w drugim mała lub jej wcale nie ma),
  • przy dużym astygmatyzmie wzroku.

W opisanych powyżej warunkach soczewki kontaktowe spełniają ten sam cel co okulary korekcyjne i na pracodawcy ciąży obowiązek ich zapewnienia

Tak samo jak w przypadku okularów korygujących wzrok, kwestie związane z refundacją soczewek kontaktowych powinny zostać uregulowane w regulaminie pracy. Szczególnie problematyczne wydaje się uregulowanie kwestii zakresu refundacji. Wydaje się, iż powinien on dotyczyć sytuacji, w której pracownik musi wymienić szkła kontaktowe zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta danych soczewek.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]