30.01.2018 r.
3 min

Zwolnienie z podatku odprawy pośmiertnej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.01.2018r.
3 min

Ustawodawca w art. 93 § 1 k.p. zobowiązał pracodawcę do wypłacenia członkom najbliższej rodziny zmarłego pracownika odprawy pośmiertnej. Odprawa przysługuje pod warunkiem, iż śmierć nastąpiła w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.

Członkami rodziny uprawnionymi do rzeczonego świadczenia są małżonek oraz inni członkowie rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 93 § 4 k.p.).

Wysokość odprawy uzależniona została od okresu zatrudnienia zmarłego pracownika u pracodawcy, z którym stosunek pracy wygasł w wyniku śmierci pracownika. Wynosi ona:

  1. jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;
  2. trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;
  3. sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat (art. 93 § 2 k.p.).

Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych do niej członków rodziny. Jeżeli jednak po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy kwoty określonej w art. 93 § 2 k.p. (art. 93 § 5, 6 k.p.).

Odprawa nie przysługuje uprawnionym, w sytuacji gdy pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. Natomiast w przypadku gdy odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami (art. 93 § 7 k.p.).

Odprawa pośmiertna stanowi dla osób uprawnionych do niej przychód. Korzysta on jednak ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przychód na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Wskazany przepis zwalnia z podatku dochodowego odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe.

Skorzystanie ze zwolnienia jest niezależne od tego, kto i w jakiej wysokości pobierze odprawę emerytalną. 

Zaznaczyć należy, iż art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy stanowi podstawę zwolnienia z podatku dochodowego odpraw pośmiertnych wypłacanych również na innej podstawie niż art. 93 k.p., np. na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych  (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 października 2012 r., nr IPPB2/415-661/12-2/MK; interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 26 listopada 2014 r., nr IPPB4/415-670/14-2/AM).