02.02.2018 r.
4 min

Zwolnienie lekarskie na dzień, w którym pracownik świadczył pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.02.2018r.
4 min

Odpowiedź:

Do nierzadkich należą sytuacje, gdy zwolnienie lekarskie obejmuje dzień, w którym pracownik świadczył pracę. Sposób rozliczenia tego dnia zależny jest od tego, czy pracownik przepracował całość czy część obowiązującego go w danym dniu wymiaru czasu pracy.

W przypadku gdy pracownik był niezdolny do pracy, ale pomimo to wykonał swoją pracę w pełnym obowiązującym go w danym dniu wymiarze czasu pracy, przysługuje mu wynagrodzenia za pracę. Zgodnie bowiem z treścią art. 80 zd. 1 k.p. wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Za rzeczony dzień pracownikowi nie należy się wynagrodzenie chorobowe ani świadczenie chorobowe, mimo że z treści zwolnienia lekarskiego wynikało, iż w tym dniu był niezdolny do pracy. Stosownie bowiem do dyspozycji art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1368 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.

Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia za pracę w celu uzyskania wynagrodzenia chorobowego lub świadczenia chorobowego za dzień, w którym pomimo niezdolności do pracy świadczył pracę przez całość obowiązującego go w tym dniu wymiaru czasu pracy. Przepis art. 84 k.p. wyłącza bowiem możliwość zrzeczenia się wynagrodzenia, a także przeniesienia tego prawa na inną osobę.

Bardziej kłopotliwe jest rozliczenie pracownika, który po przepracowaniu części obowiązującego go w danym dniu wymiaru czasu pracy udał się do lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie obejmujące ten dzień. Lekarz nie może orzec, że przez część dnia pracownik był zdolny do pracy, a przez część nie. Orzeka on o niezdolności do pracy w danym dniu. Tym samym wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy przysługują za dzień a nie za godziny niezdolności do pracy. Wskazuje na to dyspozycja art. 36 ust. 3 ustawy. W myśl tego przepisu podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Jeżeli w opisanym przypadku pracodawca wypłaciłby pracownikowi wynagrodzenie za przepracowaną część dnia, nie wyłączy to prawa pracownika do otrzymania wynagrodzenia chorobowego lub świadczenia chorobowego za ten dzień. Jak wyjaśnił Departament Zasiłków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w stanowisku z dnia 4 sierpnia 2010 r. w sprawie możliwości wypłacenia zasiłku chorobowego proporcjonalnie za część dnia, znak: 992800/6000/91/2010/SKn/1: „W przedstawionym przypadku, zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę (za przepracowaną część dnia). W związku z tym, jest to wynagrodzenie za pracę, nie można uznać, że jest to wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Ponadto przepisy powołanej ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. nie przewidują możliwości wypłaty zasiłku chorobowego za część dnia, na który została orzeczona niezdolność do pracy z powodu choroby. Zatem, w tym przypadku, przepis art. 12 ust. 1 powołanej ustawy nie ma zastosowania i za ten dzień pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego”.

Natomiast w sytuacji gdyby pracownik otrzymał wynagrodzenia za cały dzień pracy, pomimo przepracowania jedynie części obowiązującego go w tym dniu wymiaru czasu pracy, dzień ten nie może zostać uznany się za dzień niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. W konsekwencji nie przysługuje za niego wynagrodzenie chorobowe lub świadczenie chorobowe i  nie wlicza się go do okresu zasiłkowego.