20.03.2018 r.
2 min

Zmiany w zakresie zasiłku opiekuńczego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.03.2018r.
2 min

Ustawa precyzuje, iż innym chorym członkiem rodziny jest małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo i dzieci w wieku powyżej 14 lat, jeżeli ci pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.

Osobie sprawującej opiekę nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło lat 14, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez czas nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.  Natomiast w przypadku sprawowania opieki nad innym chorym członkiem rodziny – 14 dni w roku kalendarzowym.

Jak dotąd ustawodawca nie przewidywał rozróżnienia w przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, które ukończyło 14 lat, a innymi członkami rodziny pozostającymi we wspólnym gospodarstwie domowym. Jednak trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem zmian w tym zakresie.

Rada Ministrów przestawiła projekt zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przewiduje on dodanie dodatkowej kategorii podmiotów, nad którymi sprawowanie opieki będzie uprawniało ubezpieczonego do pobierania zasiłku opiekuńczego. Ta kategoria obejmie chore dzieci legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.

W odniesieniu do takiego przypadku projekt przewiduje wydłużenie okresu pobierania zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni.

Autorzy projektu wskazują, iż zmiana ta ma na celu pomoc państwa rodzinom wychowującym niepełnosprawne dzieci. Jest ona podyktowana przyjęciem przez rząd uchwały w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.