Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
WSZYSTKIE SZKOLENIA
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Wpływ przerwy na karminie piersią na prawo do 15-minutowej przerwy w pracy
9 lutego 2018
Pracownica zatrudniona na 0.719 etatu korzysta z 30 min. przerwy na karmienie piersią. Efektywny czas jej pracy (bez przerwy na karmienie) wynosi zatem 5 godzin 15 min. Czy pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownicy jeszcze 15-minutowej przerwy w pracy?

Odpowiedź:

Ustawodawca w art. 187 k.p. przyznał pracownicy karmiącej dziecko piersią prawo do przerw na karmienie dziecka. Są one udzielane na wniosek pracownicy.

Liczba przerw na karminie uzależniona jest od dobowego wymiaru czasu pracy pracownicy. Z treści art. 187 § 2 k.p. wynika, iż przerwa na karminie nie przysługuje  pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie. Jeżeli czas pracy pracownicy wynosi od 4 do 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie. Pracownica, której dobowy wymiar czasu pracy wynosi więcej niż 6 godzin, ma prawo do dwóch przerw. Natomiast czas trwania przerw uzależniony jest od liczby dzieci, które pracownica karmi piersią. Pracownica karmiąca jedno dziecko ma prawo do przerw trwających po pół godziny każda (30 minut). Długość przerw dla pracownicy karmiącej więcej dzieci wynosi po 45 minut każda.

Przerwy na karminie dziecka piersią wliczane są do czasu pracy i za czas ich trwania pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Korzystanie przez pracownicę z przerw na karminie dziecka piersią (bez względu na ich liczbę oraz czas trwania) nie ma zatem wpływu na dobowy wymiar czasu pracy, w szczególności nie powoduje jego obniżenia.

Zgodnie z dyspozycją art. 134 k.p., jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Z cytowanego przepisu wynika, iż przesłankę skorzystania z prawa do 15-minutowej przerwy w pracy stanowi dobowy wymiar czasu pracy. Powinien on wynosić co najmniej 6 godzin.

Prawo do rzeczonej przerwy przysługuje pracownikowi niezależnie od innych przerw w pracy, w tym także przerwy na karmienie dziecka piersią.

Dobowy wymiar czas pracy pracownicy, o której mowa w zapytaniu, wynosi 5 godzin i 45 minut, licząc  łącznie z przerwą na karmienie dziecka piersią (5 godzin 15 minut + 30 minut). Jest on niższy od wymiaru czasu pracy uprawniającego do 15-minutowej przerwy w pracy, określonego w art. 134 k.p. Oznacza to, iż pracownica nie ma prawa do przedmiotowej przerwy.

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2019-01-16