15.07.2018 r.
2 min

W jakim trybie pracodawca może zrezygnować z tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.07.2018r.
2 min

Ostatni przypadek dotyczy obowiązku bezwzględnego, od którego pracodawca nie może się uwolnić. Natomiast w pierwszym przypadku, w którym – co do zasady – pracodawca powinien utworzyć fundusz obligatoryjnie, możliwe jest zwolnienie z tego obowiązku. Jeżeli pracodawca chciałby skorzystać z tej możliwości, musi:

  • podjąć rozmowy z zakładową organizacją związkową, a jeżeli w zakładzie nie ma takiej organizacji to z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (ustawodawca nie sprecyzował jak dokonać wyboru, należy więc wypracować procedurę wewnętrzną),
  • sporządzić protokół dodatkowy do układu zbiorowego pracy zawierający postanowienie o nietworzeniu Funduszu; a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem musi – sporządzić dokument zmieniający treść regulaminu wynagradzania w omawiany zakresie (tzw. aneks),
  • złożyć do organu rejestrowego wniosek o rejestrację protokołu dodatkowego; a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem, zobowiązany jest podać do wiadomości pracowników wprowadzane zmiany do regulaminu wynagradzania, np. przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń.

Stosując odpowiednio art. 24112 kodeksu pracy należy stwierdzić, że zmiany do układu wchodzą w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania. Natomiast zmiany do regulaminu wynagradzania wchodzą w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 772 § 6 kodeksu pracy). Korzystniejsze postanowienia, z dniem wejścia w życie, zastępują z mocy prawa wynikające z dotychczasowych przepisów prawa pracy warunki umowy o pracę lub innego aktu stanowiącego podstawę nawiązania stosunku pracy. Natomiast mniej korzystne dla pracowników wprowadza się w drodze wypowiedzenia zmieniającego, przy wyłączeniu ochrony stosunku pracy (art. 24113 kodeksu pracy). Ten sam przepis ma również zastosowanie do zmiany treści regulaminu wynagradzania.