06.11.2018 r.
3 min

Urlop szkoleniowy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.11.2018r.
3 min

W pierwszej kolejności warto przypomnieć, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych to zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 1 kodeksu pracy).

Wymiar urlop szkoleniowy jest uzależniony od rodzaju egzaminu, do którego pracownik ma przystąpić. Przysługuje on w wymiarze:

  • 6 dni – pracownikowi przystępującemu do egzaminów eksternistycznych („Termin „egzamin eksternistyczny” oznacza zarówno w języku powszechnym, jak i w języku prawnym egzamin, do którego przystępuje osoba ucząca się samodzielnie (poza szkołą). Mogą to być różnego rodzaju egzaminy, do których zasadniczo można przystąpić po ukończeniu nauki zorganizowanej w formie szkolnej lub pozaszkolnej.” – por. Florek Ludwik (red.), Kodeks pracy. Komentarz, wyd. VII);
  • 6 dni – pracownikowi przystępującemu do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni – pracownikowi przystępującemu do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (egzamin umożliwiający uzyskanie świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie w zakresie jednej kwalifikacji, a w przypadku uzyskania świadectw potwierdzających wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz posiadania wykształcenia zasadniczego zawodowego, wykształcenia zasadniczego branżowego, wykształcenia średniego branżowego lub wykształcenia średniego – również dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe – art. 3 pkt 21 ustawy o systemie oświaty),
  • 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

O urlop szkoleniowy pracownik musi zawnioskować. Udziela się go w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy. „Urlopy dla pracowników przystępujących do egzaminów powinny być udzielane w okresie bezpośrednio poprzedzającym to zdarzenie. Ponieważ programy kształcenia określają zwykle, kiedy przypada czas egzaminu, urlopy takie mogą być również planowane. Ostatecznie jednak decyzja o udzieleniu takiego urlopu jest kompetencją pracodawcy, co oznacza, że o terminie rozpoczęcia korzystania z tego urlopu nie może samodzielnie decydować pracownik ani też termin ten nie wynika z przepisów prawa” (por. Baran Krzysztof W. (red.), Kodeks pracy. Komentarz).

Przepisy nie nakazują pracodawcy, aby udzielił pracownikowi łącznie wszystkich przysługujących dni urlopowych, jeżeli pracownik nie zgłosi wniosku o podzielenie urlopu szkoleniowego na części. Co więcej, przepisy nie przewidują zmniejszania wymiaru urlopów szkoleniowych dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.