16.01.2018 r.
2 min

Przesłanki zawarcie umowy na okres próbny

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.01.2018r.
2 min

Odpowiedź:

Ustawodawca w art. 25 § 1 k.p. rozróżnia trzy rodzaje umowy o pracę: na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Oznacza to, iż umowa na okres próbny nie stanowi podtypu umowy na czas określony, lecz osobny rodzaj umowy o pracę.

Zgodnie z dyspozycją art. 25 § 2 k.p. umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy.

Treść cytowanego przepisu jest zgodna z wyrażonymi w doktrynie i w judykaturze poglądami. Przyjmuje się bowiem, iż celem, jaki przyświeca pracodawcy przy zawieraniu umowy na okres próbny, jest sprawdzenie przydatności pracownika do wykonywanej pracy na określonym stanowisku, jego kwalifikacji, a także podejścia do pracy i obowiązków pracowniczych. Wskazuje się także, iż umowa na okres próbny pozwala pracownikowi na sprawdzenie pracodawcy z punktu widzenia możliwości zaspokojenia jego oczekiwań związanych z zatrudnieniem.

 Co do zasady, umowa na okres próbny ma charakter jednorazowy. Ustawodawca w art. 25 § 3 k.p. statuuje wyjątek od tej zasady. Wynika z niego, iż ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy, a także po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy. W drugim przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

 Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż strony stosunku pracy nie łączyła wcześniej umowa o pracę na okres próbny. Łączyła je jednak umowy na czas określony. W czasie pracy na podstawie umowy terminowej pracownik świadczył pracę na tym samym stanowisku, na jakim ma zostać zatrudniony na podstawie umowy na okres próbny. Okoliczność ta podważa cel, jakiemu służy umowa na okres próbny. Pracodawca zna już bowiem kwalifikacje pracownika i jego przydatność do wykonywania pracy na danym stanowisku.