19.01.2018 r.
3 min

Projekt uregulowania w Kodeksie pracy roszczenia o wydanie świadectwa pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.01.2018r.
3 min

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Art. 97 § 1 k.p. nakłada na pracodawcę obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Powinność wydania świadectwa pracy powstaje w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, pod warunkiem iż pracodawca nie zamierza nawiązać z pracownikiem kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy.

Świadectwo pracy powinno zostać wydane pracownikowi bezwarunkowo. Pracodawca nie może bowiem uzależnić wydania świadectwa pracy od uprzedniego rozliczenia się z nim przez pracownika (art. 97 § 13 k.p.).

Powinność wydania świadectwa nie ogranicza się do umożliwienia pracownikowi odbioru świadectwa pracy. Pracodawca ma zachować się aktywnie, tj. wydać świadectwo pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej (§ 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2016 r., poz. 2292 z późn. zm.).

Rzeczonemu obowiązkowi pracodawcy odpowiada stosowne roszczenie pracownika. Tym samym, w razie niewywiązania się przez pracownika z obowiązku wydania świadectwa pracy, pracownik może dochodzić jego wydania przed sądem. Kodeks pracy nie stanowi jednak wprost o możliwości wystąpienia przez pracownika do sądu z takim roszczeniem.

Propozycja zmiany przepisów

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw przewiduje dodanie do Kodeksu pracy art. 97 § 14 w następującym brzmieniu: „W przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy, pracownikowi przysługuje roszczenie o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy. O zobowiązaniu do wydania świadectwa pracy orzeka sąd pracy.”.

W razie przyjęcia projektu, w sposób wyraźny w Kodeksie pracy zostanie uregulowana możliwość dochodzenia przed sądem pracy przez pracownika wydania przez pracodawcę świadectwa pracy.

W ocenie projektodawcy proponowana zmiana przepisów będzie korzystna dla pracowników. W uzasadnieniu projektu stwierdzono bowiem: „celem uporządkowania przysługujących pracownikowi roszczeń dotyczących świadectwa pracy, proponuje się dodanie w art. 97 Kodeksu pracy § 14, uprawniającego pracownika do wystąpienia, w przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy, z roszczeniem o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy do sądu pracy. W chwili obecnej Kodeks pracy nie zawiera tego rodzaju normy prawnej. Zważywszy na fakt, iż analogiczną regulację przewidziano w odniesieniu do sprostowania świadectwa pracy, wprowadzenie tej zmiany jest nie tylko zasadne, ale również zwiększy pewność prawa, wyraźnie wskazując pracownikowi uprawnienie, z którego może w takiej sytuacji skorzystać.”.