07.12.2018 r.
3 min

Prezydent podpisał ustawę o pracowniczych planach kapitałowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
07.12.2018r.
3 min

PPK będą powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania dla osób zatrudnionych, tworzonym i współfinansowanym przez podmioty zatrudniające i państwo. Program ten ma umożliwić gromadzenie oszczędności, które będą wypłacane im po zakończeniu aktywności zawodowej.

Zgodnie z przepisami przejściowymi początkowy termin stosowania nowej regulacji będzie uzależniony od liczby osób zatrudnionych przez podmiot zatrudniający. I tak, pierwsze grupy osób zatrudnionych będą mogły rozpocząć oszczędzanie w lipcu 2019 roku. Wtedy obowiązek zawierania umów z instytucjami finansowymi obejmie podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób (według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku). Od 1 stycznia 2020 roku zobowiązanie to zostanie rozszerzone również na podmioty zatrudniające minimum 50 osób (według stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku). Podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (stan na dzień 31 grudnia 2019 roku) zostaną włączone do systemu po 1 lipca 2020 roku, a wszyscy pozostali po 1 stycznia 2021 roku (w tym również wszystkie osoby zatrudnione w sektorze finansów publicznych).

Oszczędzanie w ramach pracowniczych planów kapitałowych będzie miało charakter dobrowolny dla osób zatrudnionych, zaś podmioty zatrudniające będą miały obowiązek zawarcia tak zwanej umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym z jedną z uprawnionych instytucji finansowych. Każdy zatrudniony zostanie zapisany do programu automatycznie, ale będzie mógł się z niego wycofać, na podstawie pisemnej deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu. Osoby zatrudnione, które ukończyły 55 lat, a nie ukończyły 70, samodzielnie będą decydować o przystąpieniu do PPK – w ich przypadku zapisanie do programu nie będzie następowało automatycznie, a będzie uzależnione od ich wniosku.

Warto zwrócić uwagę, że w związku z wejściem w życie ustawy o PPK zmianie ulegnie także art. 87 § 1 i art. 871 § 1 pkt 1 kodeksu pracy. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu pracodawca, obliczając wysokość wynagrodzenia wolną od potrąceń, będzie zobowiązany do odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Oczywiście, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania.

Magdalena Jeziorska

radca prawny