18.09.2018 r.
2 min

Podstawa wymiaru zasiłku po osiągnięciu 30-krotności i wypłacie premii z przesunięciem

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.09.2018r.
2 min

Podstawę wymiaru zasiłków i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy pomniejszone o składki finansowane przez ubezpieczonego. Jeżeli więc zasiłkobiorca osiągnie 30 krotność, podstawa wymiaru jego zasiłku zostanie pomniejszona o 2,45%.

Może się jednak wydarzyć, że zapisy w regulaminie wynagrodzeń spowodują, iż pomimo przekroczenia rocznego limitu składek, z podstawy wymiaru zasiłku będzie konieczne dokonanie potrącenia wszystkich składek finansowanych przez ubezpieczonego tj. 13,71%

Nastąpi to w przypadku, gdy zgodnie z regulaminem obowiązującym w zakładzie pracy premia miesięczna będzie wypłacana z przesunięciem, w kolejnym miesiącu za miesiąc poprzedni.

 Jeżeli więc przykładowo pracodawca wypłaci premię za grudzień w terminie do 10 stycznia kolejnego roku, w związku z wypłatą składnika w miesiącu styczniu kiedy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą naliczane do „30 krotności” od początku roku, zostanie ona pomniejszona o wszystkie składki finansowane przez ubezpieczonego, czyli 13,71%. Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, że premia dotyczy miesiąca, kiedy zasiłkobiorca przekroczył już limit składek. W podstawie wymiaru zasiłku w stosunku do każdego ze składników należy uwzględnić procent składki faktycznie potrąconych.

Źródło:

art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.) oraz ust. 299 komentarza do powołanej ustawy z dnia 27 listopada 2017 r.