06.03.2018 r.
2 min

PIT-WZ, czyli alternatywa dla deklaracji PIT-12 i PIT-40

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.03.2018r.
2 min

Mocą nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 9 marca 2017 roku z tekstu aktu prawnego usunięty został art. 37, który dopuszczał możliwość złożenia rocznej deklaracji podatkowej pracownika przez jego pracodawcę. Pracodawca (płatnik) miał w tym zakresie obowiązek, jeżeli pracownik (podatnik) złożył mu do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie, którego treść precyzowała ustawa (PIT-12). Wtedy pracodawca składał za podatnika deklarację PIT-40.

Obecnie takie rozwiązanie zostało wyłączone. Ustawodawca wyszedł jednak naprzeciw oczekiwaniom podatników i przewidział nową możliwość uzyskania pomocy przy dokonywaniu rozliczeń podatkowych. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pracownik, który nie chce samodzielnie wypełnić zeznania podatkowego, może zawnioskować o pomoc w tym zakresie do urzędu skarbowego. Jeżeli chce skorzystać z pomocy, to składa drogą elektroniczną PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy, najpóźniej 15 kwietnia (w tym roku ostatnim dniem na złożenie takiego wniosku będzie 16 kwietnia). O przygotowaniu stosownej deklaracji (PIT-37) urząd zawiadamia podatnika za pośrednictwem poczty elektronicznej, po 5 dniach od złożenia wniosku, jednak nie wcześniej niż 15 marca. Podatnik, po zapoznaniu się z treścią dostarczoną przez urząd, może zaakceptować tak przygotowaną deklarację i wówczas nastąpi jej formalne złożenie. Może również ją odrzucić. Jeśli zdecyduje się na drugą możliwość, to musi samodzielnie dopełnić wszelkich obowiązków związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Należy pamiętać, że jeśli podatnik nie podejmie żadnej aktywności po otrzymaniu informacji z urzędu skarbowego do 30 kwietnia, to wtedy nastąpi automatyczne potwierdzenie deklaracji przygotowanej przez urząd.

W ten sposób podatnik może dokonać rozliczenia z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Może również uwzględnić wszelkie przysługujące mu ulgi, a także przekazać 1% podatku na wskazany cel społeczny.