14.06.2018 r.
2 min

Pełnomocnicy w postępowaniu przed sądem powszechnym w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.06.2018r.
2 min

Pełnomocnikiem osoby prawnej lub przedsiębiorcy, w tym nie posiadającego osobowości prawnej, może być również pracownik tej jednostki albo jej organu nadrzędnego. Osoba prawna prowadząca, na podstawie odrębnych przepisów, obsługę prawną przedsiębiorcy, osoby prawnej lub innej jednostki organizacyjnej może udzielić pełnomocnictwa procesowego – w imieniu podmiotu, którego obsługę prawną prowadzi – adwokatowi lub radcy prawnemu, jeżeli została do tego upoważniona przez ten podmiot.

Katalog podmiotów uprawnionych do bycia pełnomocnikiem w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych został rozszerzony. Jest to podyktowane tym, że ubezpieczony  jest traktowany jako strona słabsza względem organu rentowego (tak samo jak pracownik względem pracodawcy). Taka regulacja ma ułatwić dochodzenie roszczeń.

Pełnomocnikiem pracownika lub ubezpieczonego może być również przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy albo pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub był zatrudniony, a ubezpieczonego – także przedstawiciel organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów. Pełnomocnikiem pracodawcy niebędącego osobą prawną lub przedsiębiorcą albo organu rentowego może być również jego pracownik.

Zgodnie z art. 462 kodeksu postępowania cywilnego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych organizacje pozarządowe w zakresie swoich zadań statutowych, za zgodą pracownika lub ubezpieczonego wyrażoną na piśmie, mogą wytaczać powództwa na rzecz pracownika lub wnosić odwołania od decyzji organów rentowych, a także za pisemną zgodą pracownika lub ubezpieczonego, przystępować do nich w toczącym się postępowaniu

W odróżnieniu od pełnomocnictwa dla pełnomocnika profesjonalnego, do odbioru należności zasądzonych na rzecz pracownika lub ubezpieczonego jest wymagane pełnomocnictwo szczególne, udzielone po powstaniu tytułu egzekucyjnego.