09.03.2018 r.
2 min

Opodatkowanie świadczeń rzeczowych oraz pieniężnych na rzecz pracowników finansowanych ze środków ZFŚS

Ekspert PCKP

Skopiuj link
09.03.2018r.
2 min

Ustawa określa, iż działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Pracownik może uzyskać świadczenia rzeczowe oraz pieniężne, które są w całości finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Tego rodzaju świadczenia korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do określonej kwoty. Należy jednak pamiętać, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.  Do końca 2017 roku wolne od opodatkowania były świadczenia otrzymywane przez pracownika o łącznej wartości nieprzekraczającej 380 złotych w roku podatkowym. Jeśli pracownik otrzymał od pracodawcy świadczenie socjalne w kwocie wyższej, to pracodawca był zobowiązany do pobrania i odprowadzenia podatku od nadwyżki ponad kwotę niepodlegającą opodatkowaniu.

Na skutek nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku, kwota ta uległa znacznemu zwiększeniu. Od początku tego roku pracownicy mogą korzystać ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do kwoty 1000 złotych bez konieczności opodatkowania ich podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Projektodawcy tej zmiany wskazywali, iż z uwagi na fakt, iż świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są przyznawane przy uwzględnieniu sytuacji materialnej, rodzinnej i życiowej pracownika, to w dużej mierze świadczenia te w kwocie przewyższającej 380 złotych otrzymywali ci najgorzej sytuowani. Zdaniem Ministra Rozwoju i Finansów utrzymanie wartości świadczeń podlegającej zwolnieniu od opodatkowania na tak niskim poziomie nie jest społecznie zasadne i nie spełnia swojej funkcji w sposób właściwy.