15.01.2019 r.
5 min

„Mały ZUS” dla przedsiębiorców

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.01.2019r.
5 min

Każda osoba rozpoczynająca prowadzenie swojej firmy może skorzystać z tzw. „ulgi na start”, a mianowicie nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia jej prowadzenia. Przez  kolejne 24 miesiące prowadzonej działalności ma prawo opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na zasadach preferencyjnych, naliczone z podstawy równej wysokości 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Aby skorzystać z powyższych zwolnień musi jednak spełniać dodatkowe ustawowe warunki, a mianowicie od zakończenia poprzednio prowadzonej działalności i rozpoczęcia bieżącej powinna wystąpić przerwa co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych oraz w ramach prowadzonej działalności nie może świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy, z którym wcześniej łączył ją stosunek pracy.

Jeżeli prowadzona działalność po upływie dwóch lat okaże się nisko rentowna, od stycznia 2019 r. przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z kolejnej ulgi i opłacać składki do ZUS w wysokości uzależnionej od osiąganych przychodów.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (Dz. U. poz. 1577) z dniem 1 stycznia 2019 r. wprowadza zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja ustawy obejmie osoby prowadzące działalność po 24 miesięcznym, preferencyjnym okresie opłacania składek,  przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych  jej prowadzenia. W tym czasie podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca będzie mógł zadeklarować indywidualnie, pod warunkiem, że przychody z działalności osiągnięte za poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczą kwoty odpowiadającej 30-krotności minimalnego wynagrodzenia  obowiązującego w grudniu  poprzedniego roku. Oznacza to, że niższy ZUS  w 2019 r. zapłacą osoby, których przychód za 2018 r. nie przewyższył kwoty 63000zł, a jeśli prowadziły działalność przez część roku (co najmniej 60 dni kalendarzowych) z uwagi na  zawieszenie, bądź rozpoczęcie jej prowadzenia kwoty tej proporcjonalnie pomniejszonej. Najniższa podstawa wymiaru zadeklarowanych składek nie będzie jednak mogła być niższa, niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym oraz wyższa od kwoty 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia  miesięcznego określonej na dany rok. Podstawę wymiaru składek przedsiębiorca ustali na każdy rok kalendarzowy mnożąc osiągnięty przychód przez współczynnik ogłaszany przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma przy tym obowiązku korzystania z ulgi przez cały okres. Może w każdej chwili zrezygnować z mniejszego Zusu i opłacać składki z działalności na zasadach ogólnie obowiązujących, z podstawy nie niższej, niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia  miesięcznego. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku korzystania z ustawowych zasad i opłacania składek w niższej wysokości przy ewentualnej pomyłce i zawyżeniu podstawy wymiaru składek, przedsiębiorca nie będzie mógł zmienić zadeklarowanej kwoty, co oznacza brak możliwości złożenia raportów i deklaracji korygujących za taki miesiąc.

Zmieniona ustawa nie obejmie osób, w stosunku do których w poprzednim roku kalendarzowym miały zastosowanie przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej i korzystali ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art.113 ust.1  i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1121 i 2491 oraz z 2018 r. poz. 62,86,650 i 1499). Zmiany nie będą dotyczyły także przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili także działalność pozarolniczą wymienioną w art. 8 ust. 6 pkt 2 – 5 ustawy o sus.

Nowe przepisy określają ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. W zakresie deklarowania i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej ustawodawca nie wprowadził zmian. Dlatego też pomimo korzystania z „ulgi na start”, preferencji składkowych, czy „małego Zusu”, składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy deklarować w pełnej wysokości, na zasadach dotychczas obowiązujących.

Podstawa prawna

Art. 18c ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1577)