27.02.2018 r.
2 min

Kto może skorzystać z przerwy w pobieraniu urlopu rodzicielskiego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.02.2018r.
2 min

O urlop rodzicielski mogą zawnioskować zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Mogą też z niego skorzystać jednocześnie, jednak należy pamiętać, że urlop ten może być wykorzystany maksymalnie w czterech częściach, z których każda z wyjątkiem pierwszej i ostatniej, nie może być krótsza, niż 8 tygodni. W zależności od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie urlop rodzicielski przysługuje łącznie obojgu rodzicom w ilości  32, 34 lub 29 tygodni.

Możliwość dokonania przerwy w pobieraniu urlopu ustawodawca wprowadził z początkiem 2016 roku. Wiąże się ona z wykorzystaniem nie więcej, niż 16 tygodni urlopu w części nie przypadającej bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu, ale z prawa takiego można skorzystać w okresie nie dłuższym, niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Zasada ta przysługuje jednak tylko tym rodzicom, którzy wykorzystują urlop rodzicielski w częściach, bowiem nie wszyscy chcą wnioskować o urlop wielokrotnie.       

O urlop rodzicielski można zawnioskować także jednorazowo. Wówczas przysługuje on w jednej części, a warunkiem uzyskania urlopu w pełnej wysokości jest złożenie wniosku    o ten urlop w ciągu 21 dni po porodzie lub przyjęciu dziecka na wychowanie. W tym przypadku nie można jednak skorzystać z prawa do przerwy w urlopie rodzicielskim.

Jak wskazuje ustawodawca, zasada wykorzystania 16 tygodni po przerwie nie ma zastosowania w stosunku do osób, które w terminie 21 dni po porodzie lub odpowiednio przyjęciu dziecka na wychowanie złożyły wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze.

Źródło:

ust. 145 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999r o świadczeniach pieniężnych  z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017r., poz. 1368).