16.01.2018 r.
2 min

Kiedy zwolnienie lekarskie przerywa urlop macierzyński?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.01.2018r.
2 min

Może się zdarzyć, że stan zdrowia matki dziecka nie pozwoli jej na sprawowanie opieki nad noworodkiem.  Jeśli ubezpieczona trafi do szpitala (lub innej placówki leczniczej), na okres pobytu w szpitalu będzie mogła przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Warunkiem bezwzględnym w celu uzyskania prawa do takiej przerwy jest wykorzystanie przez matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 8 tygodni. Zasiłek  macierzyński za okres przerwy będzie przysługiwał ubezpieczonemu ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, który prawo do takiego zasiłku nabędzie lub przerwie pracę zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Zasiłek pobierany przez ojca lub innego członka najbliższej rodziny będzie kontynuacją zasiłku należnego matce dziecka pomimo tego, iż ubezpieczona przerwie pobieranie świadczenia. Jeżeli matka dziecka na okres pobytu w szpitalu otrzyma zaświadczenie lekarskie, nabędzie prawo do wynagrodzenia za czas choroby lub odpowiednio zasiłku chorobowego z tytułu choroby własnej.

Przerwa w urlopie macierzyńskim może nastąpić również w przypadku, gdy nowonarodzone dziecko wymaga opieki szpitalnej. Jeżeli matka dziecka wykorzystała już 8 tygodni należnego urlopu macierzyńskiego, może przerwać ten urlop na okres pobytu dziecka w szpitalu. Po wyjściu dziecka ze szpitala matka  będzie kontynuować pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Jeżeli szpital wystawi zaświadczenie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, matce dziecka na zasadach ogólnych będzie przysługiwało prawo do zasiłku opiekuńczego.

Prawo do przerwy w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego nabędzie również ubezpieczony ojciec dziecka korzystający z urlopu ojcowskiego, w trakcie którego dziecko będzie wymagało opieki szpitalnej. Wówczas okres zasiłku macierzyńskiego z tego tytułu wypłaconego przed przerwą i po przerwie należy zsumować do łącznego okresu jaki będzie przysługiwał ojcu na urodzone dziecko.

Podstawa prawna:

art. 29 ust 6 ustawy  z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017r. poz. 1368).

ust. 123 i 124 i 129 komentarza do ustawy  z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2017r. poz. 1368).