16.10.2018 r.
3 min

Choroba na przełomie roku, a wysokość zasiłku dla 50 latka przebywającego w szpitalu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.10.2018r.
3 min

Często zdarza się, że choroba trwa na przełomie roku. W tym przypadku istotne jest, czy na dzień 31 grudnia pracownik miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby, czy już do zasiłku z tytułu niezdolności do pracy.

Jeżeli w ostatnim dniu kalendarzowym roku niezdolność do pracy przypadała na okres wynagrodzenia za czas choroby, od początku kolejnego roku również kontynuowana jest wypłata wynagrodzenia chorobowego. Należy ją liczyć od początku roku w ilości 33 dni lub 14 dni  w przypadku ubezpieczonych, którzy w roku poprzednim ukończyli 50 lat.  Jeżeli jednak na dzień 31 grudnia ubezpieczony nabył prawo do zasiłku z tytułu niezdolności do pracy, od pierwszego stycznia kolejnego roku płatnik kontynuuje wypłatę zasiłku.

Choroba na przełomie roku ma również wpływ na wysokość zasiłku chorobowego pomiędzy 15, a 33 dniem niezdolności do pracy przypadającej na pobyt w szpitalu dla osoby, która ukończyła 50 lat w roku poprzedzającym. Wówczas zasiłek za 19 dni wypłacany jest w wysokości 80 % podstawy wymiaru.

W przypadku 50 latka istotne jest ile dni niezdolności do pracy przypadało w roku, w którym zaczął chorować. Jeżeli w roku poprzedzającym niezdolność do pracy trwała dłużej, niż 33 dni, okres kiedy ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku w wysokości 80% za pobyt w szpitalu należy liczyć w nowym roku po przerwie, po wypłaceniu wynagrodzenia za czas choroby. Gdy jednak choroba w roku poprzedzającym trwała krócej, niż 33 dni, ale dłużej, niż 14, bądź była to kolejna choroba po przerwie trwająca nie dłużej, niż 33 dni, zasiłek chorobowy w wysokości 80% za pobyt w szpitalu należy zliczać od 1 stycznia.  W każdym przypadku zasiłek w wyższej  wysokości za okres niezdolności przypadającej na szpital przysługuje nie dłużej, niż za 19 dni.

Jeśli choroba powstała na skutek wypadku przy pracy, zasiłek przysługuje z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy bez względu na wiek ubezpieczonego, dlatego przy ustalaniu okresu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, kiedy 50 latek nabywa prawo do zasiłku w wysokości 80% za pobyt w szpitalu nie należy uwzględniać okresów choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy.

Źródło:

ust. 46-49 komentarza do ustawy  z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia wypadkowego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.)