18.01.2017 r.
4 min

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczeń otrzymywanych na pokrycie kosztów pobytu dziecka w przedszkolu

Ekspert PCKP

Skopiuj link
18.01.2017r.
4 min

Świadczenia finansowane ze środków ZFŚS

Obecnie świadczenia związane z pobytem dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach, finansowane ze środków ZFŚS, zwolnione są w całości z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o podatku dochodowym, wolne od podatku są świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach.

Należy podkreślić, iż dopiero od 1 stycznia 2016 r. zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy o podatku dochodowym zostało rozszerzone na świadczenia otrzymywane w związku z pobytem dzieci w przedszkolach. Zmiana została dokonana ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1296), zwanej dalej ustawą nowelizującą. Wcześniej zwolnienie obejmowało wyłącznie świadczenia finansowane ze środków ZFŚS, przeznaczone na pobyt dzieci w żłobkach oraz w klubach dziecięcych.

Świadczenia finansowane z innych źródeł niż środki ZFŚS

Ustawa nowelizująca dodała do art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym pkt 67b. Na mocy tego przepisu zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są świadczenia, które nie są finansowane z ZFŚS, otrzymane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego oraz uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola.

Zwolnienie nie ma charakteru nieograniczonego. Ustawodawca ściśle określił jego granice. Świadczenia z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna lub uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 400 zł na każde dziecko. Natomiast świadczenia przeznaczone na pokrycie kosztów uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola korzystają ze zwolnienia do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 200 zł na każde dziecko. Jeżeli wartość dofinansowania przekracza określone przez ustawodawcę kwoty, pracodawca obowiązany jest do ustalenia, pobrania i odprowadzenia od nadwyżki zaliczki na podatek dochodowy.

Przedmiotowe zwolnienie obejmuje każde dziecko w rozumieniu art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, tj. każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym podatnik:

  1. wykonywał władzę rodzicielską,
  2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
  3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]