30.07.2017 r.
2 min

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych jednorazowych zasiłków z tytułu urodzenia dziecka wypłacanych z funduszy związków zawodowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.07.2017r.
2 min

Związki zawodowe mogą przeznaczyć środki finansowe, którymi dysponują, na wsparcie ich członków. Do świadczeń tych należą m.in. jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka. Zasady ich wypłaty oraz kwota powinny zostać określone przez związek zawodowy.

Powszechnie przyjmuje się, iż świadczenia wypłacane przez związki zawodowe stanowią dla osób otrzymujących je przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016, poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą.

Jednorazowy zasiłek z tytułu urodzenia dziecka wypłacony z funduszy związków zawodowych stanowi zatem przychód świadczeniobiorcy.  Przedmiotowe świadczenie jest jednak zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 9 ustawy wolne od podatku są jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka wypłacane z funduszów związków zawodowych.

Z dyspozycji cytowanego przepisu wynika, iż jedyną przesłankę zwolnienia przedmiotowego świadczenia z podatku dochodowego stanowi fakt urodzenia się dziecka. Ustawodawca nie uzależnia możliwości skorzystania ze zwolnienia od spełniania przez członka związku zawodowego innych warunków, w szczególności korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem bądź pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Ustawodawca nie wskazał kwoty, po przekroczeniu której jednorazowy zasiłek z tytułu urodzenia dziecka przestaje korzystać ze zwolnienia. Oznacza to, iż rzeczony zasiłek w całości zwolniony jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]