30.07.2017 r.
5 min

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.07.2017r.
5 min

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Art. 37 k.p. przyznaje pracownikowi prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Celem zwolnienia jest ułatwienie pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę, znalezienia nowego zatrudnienia. Nie przysługuje ono zatem pracownikom, w stosunku do których wiadome jest, iż nie będą poszukiwać pracy. Dotyczy to w szczególności pracowników, którzy planują po rozwiązaniu stosunku pracy przejść na emeryturę i nie chcą kontynuować już zatrudnienia, a także pracowników którzy chcą rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub którzy mają już nową pracę.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługuje wyłącznie pracownikom w rozumieniu art. 2 k.p., tj. osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie mogą z tego uprawnienia skorzystać osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło), chyba że stosowne uprawnienie wynika z treści umowy.

Przesłanki skorzystania ze zwolnienia

Przesłankę skorzystania ze zwolnienia na poszukiwanie pracy stanowi posiadanie przez pracownika co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Uprawnienie to nie należy się zatem pracownikowi, którego okres wypowiedzenia jest krótszy niż dwa tygodnie. W praktyce oznacza to, iż prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy nie będą mieli pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy na okres próbny zawartej na okres krótszy niż 3 miesiące. Z dyspozycji art. 34 k.p. wynika bowiem, iż okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Drugim warunkiem skorzystania przez pracownika z uprawnienia do dni wolnych na poszukiwanie pracy jest rozwiązanie stosunku pracy w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę. Prawo do zwolnienia nie przysługuje, jeżeli wypowiedzenia stosunku pracy zostało dokonane przez pracownika, a także gdy do rozwiązania stosunku pracy dochodzi w drodze oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia, w drodze porozumienia stron lub w wyniku upływu czasu, na jaki umowa została zawarta.

Wymiar zwolnienia

Wymiar zwolnienia jest uzależniony od długości przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Przepis art. 37 § 2 k.p. stanowi, iż wymiar zwolnienia wynosi:

  1. 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
  2. 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także
    w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 k.p., jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następują w związku z upadłością lub likwidacją pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Wymiar zwolnienia nie jest uzależniony od innych czynników, w szczególności rodzaju umowy o pracę lub wymiaru czasu pracy, w którym zatrudniony był pracownik.

Zwolnienie przysługuje w dniach. Pracownik nie ma możliwości skorzystania z niego w wymiarze godzinowym.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia

Za czas korzystania ze zwolnienia na poszukiwanie pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zgodnie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r., nr 62, poz. 289 z późn. zm.), przy ustalania wysokości rzeczonego wynagrodzenia zastosowanie mają zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, przy czym składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Jeżeli pracownik nie skorzystał ze zwolnienia na poszukiwanie pracy w ogóle lub nie skorzystał z niego w całości, nie przysługuje mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni zwolnienia.

W sytuacji gdy pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia za wykorzystane dni zwolnienia, pracownik może wystąpić w stosunku do niego z roszczeniem o zapłatę.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]