24.03.2017 r.
3 min

Zmiana warunków w jakich zatrudniony jest pracownik a treść skierowania na badania lekarskie

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.03.2017r.
3 min

Odpowiedź:

Zasady sporządzania skierowań na profilaktyczne badania lekarskie oraz jego wzór określa rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2067 z późn. zm.), zwane dalej rozporządzeniem.

W myśl § 4 ust. 2 rozporządzenia skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie powinno zawierać:

  1. określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane;
  2. w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy – określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu;
  3. w przypadku pracowników – określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony;
  4. opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy, o których mowa w pkt 2 i 3, czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań
    i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Wyjątkowo istotnym elementem skierowania na badania lekarskie jest opis warunków pracy. Badanie profilaktyczne przeprowadza się bowiem na podstawie wystawionego przez pracodawcę skierowania.

W szczególności na podstawie informacji o warunkach, w jakich pracownik pracuje, lekarz medycyny pracy dokonuje doboru odpowiednich badań oraz przeprowadza diagnostykę, a następnie wydaje orzeczenie stwierdzające istnienie lub nieistnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Prowadzi to do wniosku, iż opis warunków pracy zawarty w skierowaniu na badania lekarskie powinien być zgodny ze stanem faktycznym. Jeżeli w okresie zatrudnienia na danym stanowisku zmianie uległy warunki pracy, które na nim występują, okoliczność ta winna zostać uwzględniona w kolejnym skierowaniu na badanie lekarskie. Powinny w nim zostać wskazane nowe warunki pracy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]