14.11.2017 r.
4 min

Wypłata w tym samym miesiącu wynagrodzenia i nagrody jubileuszowej a potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.11.2017r.
4 min

Odpowiedź:

Ochronie przed potrąceniami, oprócz wynagrodzenia za pracę, podlegają inne świadczenia o charakterze finansowym pozostające w związku ze stosunkiem pracy. Należy do nich m.in. nagroda jubileuszowa. Nie jest to świadczenie o charakterze powszechnym. Przepisy prawa przewidują obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej pracownikom zatrudnionym w sferze budżetowej. Natomiast pracownikom zatrudnionym u pracodawców prywatnych przedmiotowe świadczenie przysługuje, jeżeli wynika to z przepisów wewnątrzzakładowych. Jednakże bez względu na podstawę prawną wypłaty nagrody jubileuszowej, przesłankę nabycia prawa do niej zawsze stanowi posiadanie przez pracownika odpowiedniego stażu pracy.

W myśl art. 87 § 8 k.p. potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

Z cytowanego przepisu wynika, iż podstawę do obliczenia kwoty dopuszczalnych potrąceń i kwoty wolnej od potrąceń stanowi łączna suma wynagrodzenia, uwzględniająca wszystkie jego składniki wypłacone w danym miesiącu.

Ustawodawca nie odniósł się do możliwości zastosowania art. 87 § 8 k.p., w sytuacji gdy w danym miesiącu zostało wypłacane wynagrodzenie za pracę i nagroda jubileuszowa. W tym zakresie znajdują zastosowanie rozważania Głównego Inspektoratu Pracy wyrażone w piśmie z dnia 19 listopada 2012 r., nr GNP-364/306-072-43-1/12. Co prawda, dotyczą one stosowania rzeczonego przepisu w razie wypłaty w danym miesiącu obok wynagrodzenia zasadniczego dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Jednakże w doktrynie uważa się, iż mają one zastosowanie również do wypłaty innych należności ze stosunku pracy. W rzeczonym stanowisku GIP uznał, iż jeżeli w danym miesiącu następuje wypłata wynagrodzenia za pracę oraz „trzynastki”, to obydwa te świadczenia należy zsumować i od ustalonej w ten sposób kwoty należy dokonać potrącenia stosując (jedną) kwotę wolną.

Zauważyć należy, iż przedstawione powyżej stanowisko zyskało aprobatę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W piśmie z dnia 16 maja 2013 r. stwierdzono, iż „Zgodnie z art. 87 § 8 K.p. potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

W takim przypadku ograniczenia w dokonywaniu potrąceń pod postacią granic i kwot wolnych od potrąceń mają zastosowanie do kwoty wynagrodzeń przypadających do wypłacenia w danym miesiącu. Na warunkach określonych w tych przepisach następują potrącenia m.in. z dodatkowego wynagrodzenia rocznego (art. 87 § 5 K.p.)”.

Reasumując. Zasada wyrażona w art. 87 § 8 k.p. ma zastosowanie w przypadku gdy w jednym miesiącu dochodzi do wypłaty wynagrodzenia zasadniczego i nagrody jubileuszowej. Tym samym przy ustalaniu granic dopuszczalnych potrąceń i kwoty wolnej od potrąceń należy zsumować oba świadczenia.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]