16.05.2017 r.
1 min

Wpływ urlopu bezpłatnego na okres wyczekiwania na prawo do zasiłku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.05.2017r.
1 min

Urlop bezpłatny jest nieobecnością usprawiedliwioną. Dla celów ubezpieczeń społecznych jest to okres nieskładkowy, czyli w całym okresie udzielonego urlopu bezpłatnego ubezpieczony nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a co za tym idzie również nie ma prawa do zasiłku. Dlatego też okresu urlopu bezpłatnego nie należy wliczać do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku.

Do okresu wyczekiwania należy wliczyć poprzednie okresy ubezpieczenia zarówno obowiązkowego jak i dobrowolnego, jeżeli przerwa pomiędzy tymi okresami nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza zawodowego.

W związku z powyższym nawet jeżeli w ubezpieczeniu wystąpi przerwa związana z udzielonym urlopem bezpłatnym, do jednego okresu wyczekiwania zliczymy okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu sprzed przerwy i po przerwie.

Podstawa prawna:

  • art. 12 ust 2 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 372 ze zm.);
  • ust. 16 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 372 ze zm.)