15.02.2017 r.
2 min

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
15.02.2017r.
2 min

W sytuacji kiedy matka nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia drugiego dziecka, o niewykorzystaną część zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko, w terminie przypadającym bezpośrednio po okresie wykorzystanym przez ubezpieczoną matkę może wystąpić ubezpieczony ojciec dziecka. Przy czym powinna zostać zachowana zasada wielokrotności tygodnia oraz ilości składanych przez rodziców wniosków o ten urlop. W tej sytuacji ojciec dziecka skorzysta z pozostałej części urlopu rodzicielskiego, a matka dziecka będzie korzystała z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego na drugie dziecko.

Rodzice dziecka mogą zdecydować również o przerwie w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przysługującego na pierwsze dziecko i wykorzystaniu nie więcej, niż 16 tygodni tego urlopu do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

Może się zdarzyć, że w okresie, kiedy ubezpieczona urodzi kolejne dziecko, z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko będzie korzystał już ojciec dziecka. Wówczas urodzenie kolejnego dziecka nie będzie miało wpływu na prawo do zasiłku macierzyńskiego należnego ojcu.

Powyższe zasady mają zastosowanie również w przypadku przyjęcia na wychowanie kolejnego dziecka w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.

Podstawa prawna

  • ust. 142, 145, 146, 166-168 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j.: Dz. U. z 2016 r. poz. 372)