21.05.2017 r.
3 min

Ukończenie przed wejściem w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym 63 roku życia przez mężczyznę a rozpoczęcie korzystania z ochrony przedemerytalnej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.05.2017r.
3 min

Odpowiedź:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 887 z późn. zm.), zwana dalej ustawą, w brzmieniu aktualnie obowiązującym, przewiduje podwyższenie i zrównanie powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia. Proces ten następuje stopniowo. Ustawodawca przewidział bowiem stopniowe przesuwanie granicy wieku emerytalnego aż do 67 roku życia w stosunku do pracowników urodzonych w coraz późniejszych okresach czasu.

Z przepisu art. 24 ust. 1b ustawy wynika, iż na emeryturę w wieku 67 lat zaczną przechodzić mężczyźni urodzeni po 30 września 1953 r. Dla pracowników tych okres korzystania z ochrony przedemerytalnej rozpocznie się w dniu 63 urodzin.

Dotychczasowe przepisy obowiązywać będą do dnia 1 października 2017 r., tj. do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 38), zwanej dalej ustawą nowelizującą. Na podstawie rzeczonej ustawy powszechny wiek emerytalny zostanie obniżony i wynosić będzie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przed wejściem w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym pracownik skończy 63 lata. Tym samym zacznie korzystać z ochrony przedemerytalnej stosunku pracy.

Zgodnie z art. 28 ustawy nowelizującej pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255), lub osoby, które byłyby objęte taką ochroną, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy, od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy korzystają z ochrony stosunku pracy, o którym mowa w tym przepisie, do osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z przepisów ustawy zmienianej w art. 1 niniejszej ustawy w dotychczasowym brzmieniu.

Z cytowanego przepisu wynika, iż pracownicy objęci w dniu 1 października 2017 r. ochroną przedemerytalną stosunku pracy, a także osoby, które byłyby objęte taką ochroną, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy, nadal korzystać będą z ochrony przewidzianej w art. 39 k.p. Ochrona przysługiwać będzie do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z dotychczasowych przepisów.

Prowadzi to do wniosku, iż po wejściu w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym pracownik nadal będzie korzystał z ochrony stosunku pracy wynikającej z art. 39 k.p. Ochrona przysługiwać będzie do osiągnięcia przez rzeczonego pracownika 67 roku życia.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]