11.08.2017 r.
4 min

Udzielenie urlopu rodzicielskiego w tygodniach

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.08.2017r.
4 min

Odpowiedź:

Ustawodawca w art. 1791 k.p. przyznaje pracownicy uprawnienie do złożenia, nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie, pisemnego wniosku o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego. Mimo że rzeczony wniosek dotyczy pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego, pracownica może dzielić się z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym – ojcem dziecka korzystaniem z urlopu rodzicielskiego albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu (art. 1791 § 2 k.p.).

Rezygnacja z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrót do pracy powinien nastąpić na wniosek pracownicy złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy (art. 1791 § 4 pkt 1 k.p.). Pracodawca obowiązany jest uwzględnić wniosek pracownicy (art. 1791 § 5 k.p.).

Z dyspozycji art. 1791 § 2 k.p. wynika, iż w przypadku dzielenia się przez pracownicę z pracownikiem – ojcem dziecka urlopem rodzicielskim zastosowanie ma art. 1821c § 2 i 4 k.p. Pracownik-ojciec dziecka winien zatem rozpocząć korzystanie z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po wykorzystaniu przez pracownicę – matkę dziecka urlopu macierzyńskiego lub części urlopu rodzicielskiego. Rodzice mogą dokonać podziału urlopu rodzicielskiego najwyżej na 4 części przypadające bezpośrednio jedna po drugiej. Każda część urlopu rodzicielskiego powinna być wielokrotnością tygodnia i nie może krótsza niż 8 tygodni. Wyjątkowo poszczególne części urlopu rodzicielskiego mogą być krótsze niż 8 tygodni. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie pierwsza części urlopu rodzicielskiego nie może ona być krótsza niż 6 tygodni. Również w sytuacji przyjęcia przez pracownika na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, pierwsza część urlopu rodzicielskiego może być krótsza niż 8 tygodni. Nie może ona jednak trwać mniej niż 3 tygodnie. Krótsza niż 8 tygodni może być także ostania część urlopu rodzicielskiego. Ma to miejsce w sytuacji, gdy liczba tygodni do pełnego wykorzystania przysługującego pracownikowi urlopu rodzicielskiego jest mniejsza niż 8 tygodni.

Powyższe rozważania odnieść należy do przedstawionego stanu faktycznego. Pracownica, która złożyła wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, planuje, po wykorzystaniu przez nią pierwszej części urlopu rodzicielskiego, podzielić się urlopem rodzicielskim z pracownikiem – ojcem dziecka. Rozpoczęła ona korzystanie z pierwszej części urlopu rodzicielskiego w dniu 23 czerwca 2017 r. Zakończy się ona w dniu 3 sierpnia br. Oznacza to, iż pracownica będzie mogła wrócić do pracy w dniu 4 sierpnia 2017 r. W tym dniu pracownik – ojciec dziecka będzie mógł rozpocząć korzystanie z urlopu rodzicielskiego.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]