30.07.2017 r.
4 min

Świadectwo pracy po zmianach w zasadach zatrudniania pracowników tymczasowych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.07.2017r.
4 min

Zmiana przepisów rozporządzenia w sprawie świadectw pracy

Na mocy rozporządzenia zmieniającego do § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. (Dz. U. z  2016 r., poz. 2292 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie świadectwa pracy, został dodany ust. 2a w następującym brzmieniu: pracodawca będący agencją pracy tymczasowej zamieszcza w świadectwie pracy wydawanym pracownikowi tymczasowemu także informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz okresów wykonywania takiej pracy.

Zakres informacji, jakie winny zostać zamieszczone w świadectwie pracy, został zatem rozszerzony o informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik tymczasowy w okresie zatrudnienia przez agencję pracy tymczasowej świadczył pracę tymczasową, oraz o okresy wykonywania pracy tymczasowej na rzecz poszczególnych pracodawców użytkowników.

Obowiązek ujawnienia w świadectwie rzeczonej informacji powstaje jedynie w przypadku, gdy świadectwo pracy wydawane jest przez agencję pracy tymczasowej pracownikowi tymczasowemu. W innych przypadkach na pracodawcy nie spoczywa obowiązek wskazania w świadectwie pracy wskazanych informacji.

Z powyższym koresponduje modyfikacja, jakiej dokonał ustawodawca w pomocniczym wzorze świadectwa pracy stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie świadectw pracy. Zgodnie z nowym wzorem świadectwa pracy w jego ustępie 2 powinny zostać zamieszone informacje o pracodawcach użytkownikach, na rzecz których pracodawca świadczył pracę w okresie zatrudnienia, oraz o okresie, w jakim była świadczona praca tymczasowa na rzecz poszczególnych pracodawców użytkowników.

Pomocniczy wzór świadectwa pracy

Przepis § 2 ust. 3 rozporządzenie w sprawie świadectw pracy określa załączony do niego wzór świadectwa pracy jako „pomocniczy wzór świadectwa pracy”.

Pojęciem „pomocniczego wzoru” posługuje się także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej  z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. z 1996 r., nr 62, poz. 289 z późn. zm.), zwane dalej rozporządzeniem w sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Jako pomocniczy wzór określany jest wzór kwestionariusza osobowego dla pracowników (§ 1 ust. 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej), wzór umowy o pracę (§ 2 ust. 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej), wzorów pism dotyczących oświadczeń pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę, wypowiedzeniu warunków umowy o pracę oraz rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (§ 6 ust. 4 rozporządzenia w  sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej).

Ustawodawca nadał zatem wzorowi świadectwa pracy taki sam charakter jak wzorom wymienionym w rozporządzenia w  sprawie prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Stanowiący załącznik do rozporządzenia w sprawie świadectw pracy pomocniczy wzór świadectwa pracy stanowi zatem wskazówkę dla pracodawcy jak powinno zostać sporządzone świadectwo pracy. Pracodawca może z niego skorzystać, ale nie musi się ściśle trzymać jego treści. Powinien jednak pamiętać, iż sporządzone przez niego świadectwo pracy powinno spełniać wymogi stawiane temu dokumentowi przez art. 97 § 2 k.p. oraz § 2 rozporządzenia w sprawie świadectw pracy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]