21.10.2016 r.
2 min

Składki ZUS za emeryta wykonującego umowę zlecenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.10.2016r.
2 min

Na podstawie art. 9 ust 4a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U z 2015r. poz. 121 z późn. zm.) emeryt, który ze stosunku pracy nie osiąga kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia (w 2016 r. – 1850 zł brutto), podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i  rentowym z tytułu umowy zlecenia zawartej z innym płatnikiem składek. Oznacza to, że zastrzeżenie wskazane w ust. 2c  dodanym z 1 stycznia 2016 r. do art. 9 powołanej ustawy obliguje emeryta do uzyskiwania co najmniej minimalnego wynagrodzenia ze stosunku pracy, by ubezpieczenia emerytalne i rentowe z  tytułu zawartej umowy zlecenia miały dla niego charakter dobrowolny.

Do końca 2015 r. emeryt musiał spełniać jedynie warunek pozostawania w stosunku pracy bez względu na kwotę otrzymywanego wynagrodzenia, co powodowało, iż z tytułu umowy zlecenia zawartej z obcym podmiotem podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Nie uległ zmianie art. 9 ust 4b ustawy o sus, zgodnie z którym osoba uprawniona do emerytury zwierająca umowę zlecenia z podmiotem, z którym zawarła umowę o pracę, bez względu na kwotę otrzymywanego wynagrodzenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i  w zakresie ubezpieczeń traktuje się ją jak pracownika. Zasada ta ma zastosowanie również w stosunku do emeryta zawierającego umowę cywilnoprawną z innym podmiotem, w ramach której wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy.

Emeryt prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, zawierający umowę zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom  emerytalnemu i rentowym z tytułu zawartej umowy zlecenia. Jest to dla niego obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń, ponieważ z mocy ustawy jako przedsiębiorca podlega jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wyjątkiem jest umowa zlecenia zawarta w ramach prowadzonej działalności, która nie stanowi tytułu do ubezpieczeń.