17.02.2017 r.
4 min

Refundacja okularów korekcyjnych pracowników pracujących przy laptopach

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.02.2017r.
4 min

Odpowiedź:

Z przepisu § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., nr 148, poz. 973 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, wynika, iż obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok powstaje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Powołany przepis należy intepretować łącznie z § 2 pkt 4 rozporządzenia definiującym pracownika. Stanowi on, iż pod pojęciem pracownika rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Prowadzi to do wniosku, iż okulary korekcyjne należą się każdemu pracownikowi, bez względu na rodzaj umowy o pracę i czas jej trwania, jeżeli lekarz medycyny pracy w czasie badań profilaktycznych stwierdził konieczność ich stosowania, a pracownik pracuje przy monitorze ekranowym przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Rozporządzenie nie wprowadza dodatkowych warunków powstania obowiązku pracodawcy zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych.

W szczególności z żadnego przepisu nie wynika, iż przedmiotowy obowiązek dotyczy wyłącznie pracowników pracujących przy komputerach stacjonarnych. Ustawodawca wskazuje natomiast, iż obowiązek ten dotyczy pracowników zatrudnionych na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Pojęcie to jest bardzo ogólne. Prowadzi to do wniosku, iż pracodawca ma obowiązek zapewnia okularów korekcyjnych zarówno pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wyposażonych w komputery stacjonarne, jak i w laptopy.

Powyższy pogląd potwierdził Główny Inspektor Pracy w stanowisku z dnia 21 grudnia 2012 r. Stanął on na stanowisku, iż „z § 8 cytowanego rozporządzenia z 1 grudnia 1998 r. nie wynika, że obowiązek refundowania kosztów okularów korygujących wzrok dla pracowników dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych przy komputerach stacjonarnych. Warunkiem jednak jest, aby monitor ekranowy stanowił stałe wyposażenie stanowiska pracy danego pracownika, w tym sensie, że jego stanowisko pracy może zostać zaliczone do grupy stanowisk pracy objętych przepisami rozporządzenia. Wyłączenie pracowników zatrudnionych przy przenośnych komputerach (laptopach) spod działania tego rozporządzenia może mieć miejsce wtedy, gdy ich czas pracy jest mniejszy niż połowa dobowego wymiaru czas pracy lub laptop nie jest przeznaczony do użytkowania na danym stanowisku pracy, co wynika z § 3 pkt 4 rozporządzenia. W ocenie Głównego Inspektoratu Pracy również pracownicy zatrudnieni przy monitorach ekranowych komputerów przenośnych (laptopów) mogą być uznani za pracowników, którym przysługują okulary korygujące wzrok refundowane ze środków pracodawcy, jeżeli laptop jest narzędziem pracy pracownika przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.” (zob. Stanowisko Głównego Inspektora Pracy z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie finansowania przez pracodawcę zakupu okularów dla pracujących na laptopach).

Reasumując, jeżeli lekarz medycyny pracy w czasie badań profilaktycznych stwierdził konieczność stosowania okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze, pracodawca nie może odmówić pracownikowi zapewniania okularów korekcyjnych z uwagi na okoliczność, iż pracownik ten pracuje na stanowisku wyposażonym w laptop. Obowiązek zapewniania okularów korekcyjnych jest bowiem niezależny od rodzaju komputera, przy którym pracuje pracownik.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]