19.10.2016 r.
3 min

Projekt zmiany przepisów o terminach na wniesienie odwołania do sądu pracy w sprawach ze stosunku pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.10.2016r.
3 min

Projektowane zmiany

W dniu 28 kwietnia 2016 roku wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeksy pracy. Projekt przewiduje wydłużenie i ujednolicenie terminów dotyczących składania przez pracowników powództw w sprawach z zakresu prawa pracy. Zgodnie z projektem zmianie ulec ma dyspozycja art. 264 k.p. Pracownik ma mieć możliwość wniesienia odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę, żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania, bądź żądania nawiązania umowy o pracę w terminie 30 dni od dnia doręczania pisma uzasadniającego wystąpienie z roszczeniem.

Art. 264 k.p., w brzmieniu aktualnie obowiązującym, przewiduje różne terminy na wniesie przez pracownika do sądu pracy odwołania w sprawach za stosunku pracy. W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę pracownik może wnieść odwołanie w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 k.p.). Natomiast żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę (art. 264 § 2 k.p.). Żądanie nawiązania umowy o pracę pracownik powinien wnieść w ciągu 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o odmowie przyjęcia do pracy (art. 264 § 3 k.p.).

Uzasadnienie projektu

W uzasadnieniu projektu wskazano, iż zmiana ma na celu dostosowanie obowiązujących przepisów do aktualnych realiów. Obecnie sprawy dotyczące wypowiadania i rozwiązywania umów o pracę trwają nawet kilka lat, zaś pierwsze terminy rozpraw wyznaczane są dopiero po kilku miesiącach od wniesienia pisma wszczynającego postępowanie. Nie ma zatem uzasadnienia utrzymywanie krótkich terminów na dokonanie czynności inicjującej postepowanie sądowe.

W ocenie wnioskodawców obecnie obowiązujące terminy są ponadto krzywdzące dla pracowników. W czasie trwania terminów z art. 264 k.p. pracownik musi przygotować się do postępowania. Może to być utrudnione. Zazwyczaj bowiem pracownicy są zaskakiwani składanymi wypowiedzeniami. Stanowi to dla nich ogromny wstrząs, który uniemożliwia przygotowanie się do postępowania sądowego.

Wnioskodawcy wskazywali również, iż bardzo często pracodawcy celowo wręczają wypowiedzenie w okresach przedświątecznych lub przed tzw. „długimi weekendami”, co powoduje, że czas na podjęcie przez pracowników stosownych działań procesowych zostaje skrócony.

Podsumowanie

Przyjęcie proponowanych w projekcie zmian będzie miało duże znaczenie dla praktyki stosowania przepisów prawa pracy. Termin do podjęcia przez pracownika działań procesowych zostanie bowiem znacząco wydłużony. Niewątpliwie wpłynie to na możliwość podjęcia przez pracownika obrony swoich praw. Powstaje jednak wątpliwość, czy pracownicy będą potrafili wykorzystać ten termin w sposób zgodny z ideą towarzyszącą wnioskodawcom. Refleksji wymaga również to, czy projektowana zmiana nie będzie skutkować niepewnością co do stanu prawnego. Pracownik będzie miał bowiem aż 30 dni na podjęcie decyzji w przedmiocie wniesienia odwołania do sądu.