02.12.2016 r.
3 min

Prawo do opieki po zmianach w ustawie zasiłkowej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.12.2016r.
3 min

Zgodnie z art. 32 ustawy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej, zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 (w określonych przypadkach), chorym dzieckiem do ukończenia 14 roku życia oraz innym chorym członkiem rodziny.

Zmiany w ustawie zasiłkowej wprowadzone 14 sierpnia 2015 r. pozwoliły, by prawo do opieki nad dzieckiem do lat 8 w przypadku porodu lub choroby rodzica stale opiekującego się dzieckiem lub jego pobytu  w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne przysługiwało osobom będącym zarówno małżonkami, jak i rodzicami dziecka niepozostającymi w formalnym związku małżeńskim. Dotychczas zasada ta funkcjonowała w praktyce, ale nie była poparta przepisem prawnym.

Ponadto, nowelizacja ustawy do grona osób, nad którymi jest sprawowana opieka poza małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem oraz dziećmi w wieku powyżej 14 lat wprowadziła dodatkowo rodzica dziecka, ojczyma i macochę. Umożliwiło to korzystanie z prawa do opieki nad chorym partnerem będącym rodzicem wspólnego dziecka, ale nie będącym małżonkiem, pozostającym z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dodatkowo uległa zmianie definicja dzieci, gdzie usunięcie z art. 32 ust. 3 ustawy określenia „obce” spowodowało, że poza dziećmi własnymi ubezpieczonego lub jego małżonka oraz przysposobionymi, opieka przysługuje także na dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie, będące nie tylko dziećmi obcymi, ale również bratankiem czy siostrzeńcem ubezpieczonego.

Zmiany nastąpiły również w uprawnieniach do dodatkowego zasiłku opiekuńczego określonego w art. 32a ustawy, który przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, niezależnie od zasiłku określonego w art. 32 ustawy. Przed zmianą przepis dotyczył sytuacji, gdy ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie przebywała w szpitalu ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie opieki nad dzieckiem. Po zmianach w ustawie obowiązujących od 14 sierpnia 2015 r. prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługuje również w przypadku, gdy matka legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a od 1 marca 2016 r. także w sytuacji, kiedy ubezpieczona matka porzuciła dziecko.