20.10.2017 r.
3 min

Organ wyższego stopnia w sprawach dotyczących zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.10.2017r.
3 min

Dodany do ustawy przez ustawę nowelizującą art. 5a stanowi, iż w sprawach dotyczących zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi organem wyższego stopnia w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego jest minister właściwy do spraw pracy.

Obecnie funkcję ministra właściwego do spraw pracy pełni Minister Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej.

Pojęcie organu wyższego stopnia definiuje art. 17 k.p.a. Z przepisu tego wynika, iż organami wyższego stopnia w rozumieniu kodeksu są:

  1. w stosunku do organów jednostek samorządu terytorialnego – samorządowe kolegia odwoławcze, chyba że ustawy szczególne stanowią inaczej;
  2. w stosunku do wojewodów – właściwi w sprawie ministrowie;
  3. w stosunku do organów administracji publicznej innych niż określone w pkt 1 i 2 – odpowiednie organy nadrzędne lub właściwi ministrowie, a w razie ich braku – organy państwowe sprawujące nadzór nad ich działalnością;
  4. w stosunku do organów organizacji społecznych – odpowiednie organy wyższego stopnia tych organizacji, a w razie ich braku – organ państwowy sprawujący nadzór nad ich działalnością.

Przepis art. 5a ustawy uzupełnia dyspozycję art. 17 k.p.a. Wskazuje on bowiem organ wyższego stopnia właściwy w sprawach dotyczących zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Równocześnie pozwala na likwidację ewentualnych wątpliwości w tym zakresie.

Przyznanie ministrowi właściwemu do spraw pracy pozycji organu wyższego stopnia w sprawach dotyczących zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi przyczyni się uporządkowania aktualnego stanu prawnego oraz zapewnienia jednolitości stosowanego prawa. Jak wskazano bowiem w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej: „Wskazanie jednego organu, który będzie rozpatrywał sprawy z całego kraju, przyczyni się do zachowania jednolitości stosowanego prawa, a tym samym wzmocni pewność prawną. W przypadku odmowy wydania wizy cudzoziemiec będzie mógł wykorzystać odpowiednie procedury przewidziane w postępowaniu wizowym. Warunki te konsumują wymagania proceduralne zawarte w art. 18 ust. 5 dyrektywy.”.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]