17.02.2017 r.
4 min

Opodatkowanie wynagrodzenia finansowanego z dotacji

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.02.2017r.
4 min

Zwolnienie z podatku

Art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2017 roku, zwalniał z podatku dochodowego od osób fizycznych dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Ze zwolnienia korzystały zatem dotacje, które kumulatywnie spełniały następujące przesłanki:

  • są dotacjami w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 1870 z późń. zm.) – w swoim art. 126 rzeczona ustawa stanowi, iż dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie niniejszej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych;
  • dotacja pochodzi z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Na podstawie ustawy z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r., poz. 1010), zwanej dalej ustawą nowelizującą, z dniem 1 stycznia 2017 r. zmianie uległa dyspozycja art. 21 ust. 1 pkt 129. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.

Ograniczenie zwolnienia

Z dodanego do art. 21 ustawy na mocy ustawy nowelizującej ust. 36 wynika, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 129 ustawy, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność.

Zwolnione z podatku dochodowego są zatem dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Jednakże zwolnienie to nie ma charakteru nieograniczonego. Ze zwolnienia nie korzysta bowiem ta część dotacji, która została przeznaczona na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej dotowaną działalność gospodarczą. Inaczej mówiąc, obowiązek uiszczenia podatku obejmuje tę część dotacji, która została przeznaczona na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą.

W wyniku zmiany przepisów podatkiem dochodowym zostały przede wszystkim obciążone wynagrodzenia osób fizycznych prowadzących niepubliczne placówki oświatowe, pełniące jednocześnie funkcję ich dyrektora. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1943 z późn. zm.), zwana dalej ustawą o systemie oświaty, w swoim art. 90 przewiduje bowiem możliwość dotowania szkół i placówek niepublicznych. Rzeczone dotacje mogą zostać przeznaczone m.in. na pokrycie wydatków bieżących szkół, przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego i placówek, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub placówki, w tym na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego (art. 90 ust. 3d pkt 1 ustawy o systemie oświaty).

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]