20.06.2017 r.
3 min

Odpłatność w umowie zlecenia a obowiązki składkowe płatników składek przy ustalaniu zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.06.2017r.
3 min

W celu ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym zleceniobiorcy, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy posiada on inny, wcześniej zawarty tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, z którego w skali miesiąca osiąga kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku gdy jest to inne zlecenie, należy zaczerpnąć u zleceniobiorcy informacji, czy jego wynagrodzenie z tego tytułu zgodnie z zawartą umową jest ustalone w stałej miesięcznej kwocie, czy też w inny sposób, np. godzinowo, akordowo czy też prowizyjnie. Ma to bowiem wpływ na prawidłowe ustalenie obowiązku deklarowania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Jeżeli zleceniobiorca zawarł wcześniej inne zlecenie, z którego został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń oraz osiąga kwotę co najmniej 2.000 zł brutto miesięcznie, z tytułu pozostałych umów zlecenia podlega jedynie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Szczególna uwagę należy zwrócić wówczas, gdy zleceniobiorca przy obowiązkowym tytule do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłosi się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Może on wówczas pobierać zasiłki i świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, co może spowodować, że jego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu będzie niższa, niż 2.000zł brutto. Powstaje pytanie, czy pozostali zleceniobiorcy nie będą musieli opłacić składek z tytułu zawartych umów zlecenia?

Jak wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w serwisie informacyjnym www.zus.pl jeżeli zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenia inne, niż stała kwota określona w umowie zlecenia (np. wynagrodzenie akordowe, godzinowe, czy prowizyjne), spowoduje to, że w przypadku nie osiągnięcia z powodu pobranych zasiłków kwoty minimalnego wynagrodzenia w podstawie wymiaru składek, po stronie kolejnych zleceniobiorców powstanie obowiązek składkowy. Zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie będą musieli dokonywać ci zleceniodawcy, których zleceniobiorcy z innych obowiązkowych tytułów osiągają wynagrodzenia określone w stałej kwocie. Pomimo, że w przypadku wypłaty zasiłku nie będą osiągali kwoty minimalnego wynagrodzenia w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, kwotę tą będzie gwarantowała im zawarta umowa. Wówczas z tytułu zawartego zlecenia nadal będą deklarować składkę  na ubezpieczenie zdrowotne, analogicznie jak w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń umowy o pracę wraz z umową zlecenia.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust 2c ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 963 ze zm.).