24.03.2017 r.
3 min

Obowiązki składkowe przedsiębiorcy po zakończonym zasiłku macierzyńskim

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.03.2017r.
3 min

Przedsiębiorcy korzystający z zasiłku macierzyńskiego w okresie jego pobierania nie podlegają obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzonej działalności. Przepisy ustawy systemowej pomimo możliwości prowadzenia firmy w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego wskazują jednoznacznie, że jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jakiemu musi podlegać w tym czasie z tytułu prowadzonej działalności płatnik składek jest obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności może podlegać wyłącznie dobrowolnie, bowiem bezwzględnie obowiązkowym tytułem do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym jest zasiłek macierzyński. W związku z tym w momencie kiedy przedsiębiorca zaczyna pobieranie zasiłku macierzyńskiego powinien dokonać zgłoszenia wyrejestrowania z tytułu prowadzonej działalności z obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz dokonać zgłoszenia do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy miesięczna kwota netto zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy nie przekroczy 1000 zł netto będzie on zwolniony z opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Osoba prowadząca działalność powinna jednak pamiętać, że po wykorzystaniu zasiłków związanych z rodzicielstwem ma obowiązek ponownego zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń z tytułu działalności.

W momencie zakończenia pobierania zasiłku macierzyńskiego, płatnik składek powinien w ciągu 7 dni dokonać zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzonej działalności. Częstym błędem popełnianym przez płatników jest brak zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, co skutkuje przerwą w tym ubezpieczeniu i w przypadku powstania niezdolności do pracy brakiem prawa do zasiłku. Jeżeli płatnik dokona takiego zgłoszenia w terminie późniejszym, będzie objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nie wcześniej, niż od dnia złożenia wniosku. Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie wynosi 90 dni. Dlatego, aby zachować prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, przedsiębiorca powinien przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od dnia zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych po zakończonym zasiłku macierzyńskim.

Podstawa prawna

  • art. 9 ust.1c, art. 36 ust. 2 i 4 z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych(t.j. Dz.U. z 2016 r. poz.963 ze zm.);
  • art. 82 ust 9a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o  świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.  U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.);
  • art. 4 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 372 ze zm.).