23.06.2017 r.
7 min

Nowe uregulowanie zasad obliczania wynagrodzenia za urlop i ekwiwalentu za urlop należnego pracownikom tymczasowym

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.06.2017r.
7 min

Zasady ustalania kwoty wynagrodzenia urlopowego

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2003 r., nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, aby ustalić wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy w pierwszej kolejności należy podzielić wynagrodzenie wypłacone pracownikowi tymczasowemu w okresie 3 miesięcy wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej, poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym udzielono rzeczonemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego, przez liczbę godzin pracy, w czasie których wykonywał on pracę w okresie tych 3 miesięcy. Ustalone w powyższy sposób wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy mnoży się przez liczbę godzin, w których pracownik tymczasowy wykonywałby pracę, gdyby nie korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Okres 3 miesięcy uwzględniany przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy obejmuje łącznie okres kolejnych 90 dni zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z agencją pracy tymczasowej udzielającą urlopu wypoczynkowego, dotyczących wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika i przypadający w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono urlopu wypoczynkowego. Bieg okresu kolejnych 90 dni zatrudnienia rozpoczyna się w dniu bezpośrednio poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono urlopu wypoczynkowego (art. 17 ust. 5 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych).

W przypadku gdy w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu udzielono urlopu wypoczynkowego, pracownik tymczasowy pozostawał w zatrudnieniu wyłącznie na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę obejmujących miesiąc kalendarzowy lub jego wielokrotność, okres 3 miesięcy obejmuje łącznie okres kolejnych 3 miesięcy kalendarzowych (art. 17 ust. 6 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych).

Jeżeli pracownik tymczasowy przed rozpoczęciem korzystania z urlopu otrzymał wynagrodzenie za okres krótszy niż 3 miesiące, przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy przyjmuje się za podstawę wynagrodzenie wypłacone w okresie faktycznie przepracowanym (art. 17 ust. 7 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych).

Zasady ustalania kwoty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Zasady obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy określa art. 17 ust. 10 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. W celu ustalenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy najpierw należy zsumować kwoty wypłaconych wynagrodzeń w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu wypłaca się ekwiwalent pieniężny, przypadających w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu. Następnie otrzymany wynik dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik tymczasowy wykonywał pracę w w/w okresie. Na koniec należy pomnożyć tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, za którą jest wypłacany ekwiwalent.

Ustalając liczbę godzin urlopu, za który przysługuje ekwiwalent pieniężny, należy mieć na względzie dyspozycję art. 17 ust. 8 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych. Wynika z niego, iż dla pracownika tymczasowego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Natomiast dla pracownika tymczasowego zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy jeden dzień urlopu odpowiada liczbie godzin ustalonej proporcjonalnie do tego wymiaru czasu pracy, biorąc za podstawę 8 godzin. Niepełne godziny urlopu zaokrągla się w górę do pełnych godzin. Zasady te mają zastosowanie również do pracownika, którego wymiar czasu pracy w okresie zatrudnienia ulegał zmianom (art. 17 ust. 9 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy odpowiednie zastosowanie mają zasady ustalania okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc udzielenia urlopu wypoczynkowego (art. 17 ust. 11 ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych).

Podobieństwo z rozporządzeniem urlopowym

Analizując nowe zasady ustalania wynagrodzenia za urlop i ekwiwalentu za urlop dla pracowników tymczasowych można zauważyć pewne podobieństwo do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r., nr 2, poz. 14 z późn. zm.). Z rozporządzenia wynika, iż przy ustalaniu podstawy wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop na podstawie zmiennych składników wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, co do zasady, uwzględnia się wynagrodzenie z okresu 3 miesięcy. Dopiero w przypadkach znacznego wahania wysokości tych składników uwzględnia się wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Podobieństwo to jest nieprzypadkowe. W uzasadnieniu projektu ustawy wskazywano bowiem, iż „Powyższe zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinny zapewnić pracownikowi tymczasowemu porównywalne traktowanie z pracownikami własnymi pracodawcy użytkownika, przy jednoczesnym zachowaniu koniecznych odrębności wynikających ze specyfiki określenia wymiaru urlopu wypoczynkowego oraz zasad jego udzielania w odniesieniu do pracowników tymczasowych.”.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]