16.08.2017 r.
3 min

Kwota zmniejszająca podatek przy niepełnym roku pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.08.2017r.
3 min

Powinność pracodawcy pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek powstaje w przypadku złożenia przez pracownika oświadczenia PIT-2. W oświadczeniu tym pracownik stwierdza, iż:

  1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika;
  2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
  3. nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy;
  4. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  5. ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia (art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 2032 z późn. zm.), zwana dalej ustawą).

Oświadczenie powinno być złożone przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym.

W każdym miesiącu pracodawca pomniejsza zaliczkę na podatek dochodowy tylko o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Żaden przepis prawa nie upoważnia go do pomniejszenia zaliczki o większą kwotę.

Dopóki nie nastąpi zmiana okoliczności, o których pracownik oświadczył w oświadczeniu PIT-2, pracodawca dokonuje pomniejszenia zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek. Tym samym, w sytuacji gdy stosunek pracy trwa przez część roku kalendarzowego i w tym czasie nie nastąpiła zmiana okoliczności stwierdzonych w oświadczeniu PIT-2, pracodawca pomniejsza zaliczkę na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek tylko przez czas trwania zatrudnienia.

Z dyspozycji art. 27 ust. 1 ustawy wynika, iż obliczając kwotę podatku należnego podatnik obowiązany jest pomniejszyć podatek o kwotę zmniejszającą podatek. Wysokość kwoty zmniejszającej podatek zależna jest wyłącznie od wysokości uzyskiwanych przez podatnika dochodów. Przepisy nie uzależniają wysokości tej kwoty od okresu przepracowanego przez podatnika na podstawie umowy o pracę w danym roku kalendarzowym. Inaczej mówiąc, wartość kwoty zmniejszającej podatek zależna jest tylko od wartości uzyskiwanych dochodów. Nie jest ona ustalana proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku podatkowym przez podatnika na podstawie umowy o pracę.

Reasumując. W przypadku przepracowania przez podatnika części roku kalendarzowego w zeznaniu rocznym powinien on uwzględnić całość kwoty zmniejszającej podatek. Kwota ta nie powinna być ustalana proporcjonalnie do okresu przepracowanego przez pracownika w danym roku kalendarzowym.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]