17.11.2017 r.
3 min

Kwota wolna od potrąceń w przypadku potrąceń na przełomie roku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.11.2017r.
3 min

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę corocznie jest zmieniana (art. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 847 z późn. zm.). Każda jej zmiana ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Ustawodawca uzależnił bowiem wysokość kwoty wolnej od potrąceń od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wskazuje na to bezpośrednio dyspozycja art. 871 § 1 k.p. oraz art. 91 § 2 k.p. w zw. z art. 871 § 1 k.p.

Mając na względzie dyspozycję art. 85 § 2 k.p., wielu pracodawców wypłaca wynagrodzenie za pracę do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje wynagrodzenie za pracę. Z przepisu tego wynika bowiem, iż wynagrodzenie za pracę płatne jest raz w miesiącu z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca.

Jeżeli kwota minimalnego wynagrodzenia pracę ulega zmianie, dla pracodawców wypłacających wynagrodzenie za pracę do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje wynagrodzenie, problematyczne staje się ustalenie wysokości kwoty wolnej od potrąceń w pierwszym miesiącu obowiązywania nowej stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za miesiąc, w którym obowiązywała stara stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest ono natomiast wypłacane w miesiącu, w którym przysługuje ono w nowej kwocie.

W ocenie Krajowej Izby Komorniczej wyrażonej w piśmie z dnia 18 stycznia 2011 r., nr KRK/IV/117/11, w opisanej powyżej sytuacji kwotę wolną od potrąceń ustalić należy na podstawie wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w miesiącu, za który wynagrodzenie za pracę przysługuje.

Odmienny pogląd zaprezentował Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 26 stycznia 2011 r., znak: GPP-364-4560-3-1/11/PE/RP. Stanął on na stanowisku, iż „Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalana jest corocznie na podstawie ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 ze zm.) w drodze wydanego na mocy upoważnienia ustawowego rozporządzenia Rady Ministrów. Dokonując potrąceń z wynagrodzenia za pracę pracodawca obowiązany jest stosować kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dacie dokonywania potrącenia.”.

W praktyce większość pracodawców stosuje się do zasad przedstawionych przez GIP.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]