17.10.2017 r.
3 min

Kiedy złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.10.2017r.
3 min

Odpowiedź:

Podstawę dla określenia upływu terminów wypowiedzenia stanowi art. 30 § 21 k.p. Zgodnie z dyspozycją tego przepisu, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Do liczenia okresów wypowiedzenia obejmujących tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność nie ma zastosowania art. 112 zd. 1 k.c. Przepis ten stanowi, iż termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

Z art. 30 §21 k.p. jednoznacznie wynika, iż jeżeli okres wypowiedzenia wynosi miesiąc lub jego wielokrotność, okres wypowiedzenia musi obejmować pełne miesiące kalendarzowe.

W praktyce oznacza to na przykład, iż w przypadku gdy pracodawca złoży pracownikowi, którego obowiązuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia, oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę np. w 15 dniu miesiąca, okres wypowiedzenia zakończy się dopiero z końcem następnego miesiąca. Ta sama zasada ma zastosowanie do okresów wypowiedzenia liczonych w tygodniach. Złożenie przez pracodawcę, pracownikowi posiadającemu okres wypowiedzenia liczony w tygodniach oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy w sobotę po upływie pełnych tygodni składających się na okres wypowiedzenia.

Przepis art. 36 § 6 k.p. przyznaje stronom stosunku pracy prawo do skrócenia okresu wypowiedzenia w drodze porozumienia stron. Przedmiotem tego porozumienia jest jedynie data ustania stosunku pracy. Dla jego zawarcie nie ma znaczenia długość okresu wypowiedzenia przysługującego pracownikowi, strona stosunku pracy, która złożyła oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy, jak również przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę.

Zawarcie porozumienia w przedmiocie skrócenia okresu wypowiedzenia  nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę (art. 36 § 6 in fine k.p.). Nie pozbawia ono również pracownika roszczeń z art. 45 § 1 k.p. (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 1994 r., sygn. akt I PZP 57/93).

Powyższe prowadzi do wniosku, iż jeżeli strony chcą rozwiązać za wypowiedzeniem stosunek pracy z pracownicą, o której mowa w zapytaniu, jej okres wypowiedzenia zakończy się dopiero ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę (pracownicę obowiązuje 1-miesięczny okres wypowiedzenia). Jednakże po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę można zawrzeć z pracownicą porozumienie o skróceniu okresu wypowiedzenia.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]