13.01.2017 r.
4 min

Kiedy płatnikiem zasiłku jest ZUS, a kiedy pracodawca?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
13.01.2017r.
4 min

Prawo do wypłaty zasiłków i świadczeń z ubezpieczenia społecznego w danym roku kalendarzowym posiadają płatnicy składek, którzy na dzień 30 listopada ubiegłego roku zatrudniali co najmniej 20 ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. W przypadku kiedy we wskazanym dniu nie było osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, należy przyjąć pierwszy miesiąc kiedy takiego zgłoszenia dokonano.

W liczbie osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego przyjętych do ustalenia obowiązku wypłacania zasiłków i świadczeń należy uwzględnić pracowników (również młodocianych), osoby wykonujące pracę nakładczą, umowę agencyjną, zlecenia lub inna umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, pod warunkiem, że zostały zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego. Do grona ubezpieczonych należy również zaliczyć osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Wśród osób ubezpieczonych nie należy uwzględniać osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych oraz podlegających ubezpieczeniu chorobowemu osób duchownych.

Przedsiębiorcy zatrudniający mniej, niż 20 ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego przekazują dokumentację niezbędną do wypłaty zasiłku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnikiem zasiłku dla ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej, niż 20 ubezpieczonych jest oddział ZUS właściwy ze względu na adres siedziby płatnika składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest także płatnikiem zasiłków dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, duchownych oraz ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego. ZUS staje się płatnikiem zasiłków również dla osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu zatrudnienia, ale wówczas zasiłki wypłacają oddziały ZUS przynależne terytorialnie miejscu zamieszkania zasiłkobiorcy. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy oddział ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek był zobowiązany do wypłaty zasiłku w czasie trwania ubezpieczenia i rozpoczął jego wypłatę. Wówczas będzie kontynuował dalej wypłatę zasiłku należnego ubezpieczonemu, pomimo, że jego  zatrudnienie ustało a miejsce zamieszkania nie przynależy terytorialnie do oddziału ZUS wypłacającego zasiłek.

Jeżeli płatnik składek z dniem 1 stycznia jest zobowiązany do wypłaty świadczeń, a w roku poprzednim nie nabył takich uprawnień i zasiłki wypłacał ZUS, w przypadku kiedy oddział ZUS rozpoczął wypłatę zasiłku przed dniem 1 stycznia, kontynuuje ją do końca okresu za jaki przysługuje zasiłek. Jeżeli rodzaj wypłacanego ubezpieczonemu zasiłku ulegnie zmianie, wówczas jego wypłaty dokona już uprawniony od 1 stycznia płatnik składek.

Jeżeli zasiłkiem wypłacanym przez ZUS po ustaniu tytułu ubezpieczenia jest zasiłek macierzyński, który przysługuje ubezpieczonej w związku z przedłużeniem umowy do dnia porodu, na podstawie art. 177 §3  Kodeksu pracy, a pracodawca byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za jeden dzień, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać ZUS.

Podstawa prawna

  • art. 61 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U z 2016r., poz. 372 z późń. zm.);
  • ust. 366-373 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych  z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U z 2016 r., poz. 372 z późń. zm.)