22.09.2017 r.
2 min

Jakim potrąceniom podlegają zasiłki z ubezpieczenia społecznego?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.09.2017r.
2 min

Zasiłki z ubezpieczenia społecznego podlegają potrąceniom i egzekucji tak samo jak inne świadczenia, a zasady dokonywania tych określają przepisy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z należnego ubezpieczonemu zasiłku dokonuje się potrąceń do 50% wysokości zasiłku – kwot świadczeń z tytułu pozostawania bez pracy takich jak zasiłek dla bezrobotnych, stypendium, czy świadczenie  szkoleniowe jeżeli zostały wypłacone za okres, za który były ubezpieczonemu należne zasiłki i świadczenia z ubezpieczenia społecznego (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek opiekuńczy lub macierzyński), jak również  kwot nienależnie pobranych świadczeń (wraz z odsetkami za zwłokę). Potrąceniom podlegają także należności alimentacyjne – do wysokości 60% zasiłku, w związku z wystawionym przez wierzyciela tytułem wykonawczym. W przypadku gdy wierzycieli jest więcej, potrąceń dokonuje się proporcjonalnie na rzecz każdego z nich.

W przypadku zbiegu potrąceń z ww. przyczyn, potrącenia łącznie nie mogą przekraczać 60% kwoty zasiłków, jeśli wśród zobowiązań wystąpią należności alimentacyjne oraz do 50% kwoty zasiłku w stosunku do pozostałych potrąceń.

Podstawa prawna:

  • ust. 379-381 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych  z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.)