21.05.2017 r.
3 min

Jak poprawnie liczyć terminy związane z powstaniem obowiązku wydania świadectwa pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
21.05.2017r.
3 min

Termin w jakim powinno zostać wydane świadectwo pracy

Z dyspozycji art. 97 § 1 k.p. wynika, iż świadectwo pracy powinno zostać wydane pracownikowi niezwłocznie. Termin „niezwłocznie” definiuje § 4 zd. 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 2292), zwanego dalej rozporządzeniem. Z treści tego przepisu wynika, iż niezwłocznie oznacza w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Dopiero w przypadku gdy z przyczyn obiektywnych niezwłoczne wydanie świadectwa pracy nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub osobie upoważnionej do odbioru świadectwa pracy (§ 4 zd. 2 rozporządzenia). Termin 7 dni ma zastosowanie, w sytuacji gdy nie ma możliwości wydania świadectwa pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, np. pracownik w ostatnim dniu trwania stosunku pracy przebywa na urlopie wypoczynkowym bądź jest nieobecny w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą.

Sposób liczenia terminu 7 dni

Terminy w prawie pracy mogą być liczone na dwa sposoby. Pierwszy polega na stosowaniu w tym zakresie zasad liczenia terminów określonych w Kodeksie cywilnym, tj. art. 111 i następnych Kodeksu Cywilnego. Według drugiego sposobu terminy powinny być liczone w sposób „potoczny”, kalendarzowo, z pominięciem zasad określonych w Kodeksie cywilnym. Należy jednak zauważyć, iż w orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazuje się, iż potoczny sposób liczenia terminów ma zastosowanie do liczenia okresów, od których zależą uprawnienia pracownicze, np. prawo na nagrody jubileuszowej (zob. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 1991 r., sygn. akt I PZP 16/91).

Termin 7 dni na wydanie pracownikowi świadectwa pracy jest terminem realizacji obowiązku wydania świadectwa pracy przez pracodawcę. W związku z tym powinien on być liczony na zasadach określonych w Kodeksie Cywilnym. Oznacza to, że kończy się on z upływem ostatniego dnia terminu, a także iż przy jego obliczaniu, nie uwzględnia się dnia, w którym miało miejsce zdarzenie rozpoczynające jego bieg, tj. rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]