14.11.2017 r.
2 min

Fundusz Pracy od wynagrodzeń pracownika poniżej 30 roku życia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.11.2017r.
2 min

Pracodawcy deklarują i opłacają składki na Fundusz Pracy od wynagrodzeń pracowników, którzy osiągają w skali miesiąca kwotę wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym.  Podstawę wymiaru składek na Fundusz Pracy stanowi podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez zastosowania ograniczenia do wysokości 30 krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za dany rok kalendarzowy określonego w ustawie budżetowej.

Istnieją jednak wyjątki, kiedy pracodawca nie musi opłacać składek na Fundusz Pracy, gdyż ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zwalnia go z tego obowiązku. Dzieje się tak między innymi w przypadku zatrudnienia  na podstawie umowy o pracę osób  bezrobotnych, które nie ukończyły 30 roku życia i zostały skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy.  

We wskazanym przypadku zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy przysługuje przez okres 12 miesięcy od miesiąca następnego, po miesiącu w którym został zawarty stosunek pracy. Warunkiem koniecznym skorzystania z przedmiotowego zwolnienia jest zawarcie stosunku pracy przed datą ukończenia przez pracownika 30 roku życia, bowiem ukończenie 30 roku gdy umowa o pracę trwa nie powoduje utraty prawa do skorzystania z tego zwolnienia przez pracodawcę. Przy czym umowa o pracę nie musi być zawarta na okres 12 miesięcy. Stosunek pracy może być kontynuowany przez zawieranie kolejno po sobie następujących umów. Należy jednak pamiętać, że warunkiem korzystania ze zwolnienia w opłacaniu składek na Fundusz Pracy jest spełnienie kryterium wieku, to znaczy istotne jest to, czy w momencie zawierania kolejnej umowy  pracownik nie ukończył 30 roku życia.

Powyższe zasady mają zastosowanie w stosunku do ubezpieczonych poniżej 30 roku życia również w przypadku deklarowania i opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podstawa prawna:

  • art. 104c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.)
  • art. 9 c ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. Dz.U. z 2016r. poz. 1256 ze zm.)